Archiwum Polityki

Głosy i glosy

To dowód, że Francuzi zabrali się za chaotyczne poszukiwanie zarówno alternatywnych tematów, jak i alternatywnych postaci w polityce.
Pascal Perrineau
dyrektor Cevipof, francuskiego ośrodka badań politycznych
Na 18 miesięcy przed wyborami prezydenckimi we Francji wiadomo już o 14 kandydatach do tego stanowiska, co zapowiada znacznie większą ich liczbę w kampanii. Tymczasem Francuzi mają uraz po poprzednich wyborach z 2002 r., kiedy rozproszenie głosów pomiędzy kandydatów w pierwszej turze doprowadziło do przejścia skrajnie prawicowego Jean-Marie Le Pena do drugiej tury głosowania. Politolodzy napomykają o potrzebie zmiany ordynacji, by ograniczyć liczbę egzotycznych ptaków w polityce.

 

P

roces Saddama Husajna jest uważnie obserwowany na całym świecie i dlatego musi być niezwykle przejrzysty.
Richard Dicker
jeden z dyrektorów międzynarodowej organizacji praw człowieka Human Rights Watch
Prawie po dwóch latach od schwytania irackiego dyktatora rozpoczął się jego proces. Jednak światowe organizacje praw człowieka zarzucają, że w tym przypadku obniżono wymagania dowodowe i ograniczano prawa obrońców. Organizatorzy procesu kierowali się przede wszystkim chęcią zemsty. Dlatego Dicker twierdzi, że zmarnowano szansę, aby proces Husajna był przykładem rządów prawa w Iraku. Ale ta pierwsza rozprawa to dopiero początek długiej drogi, więc jest jeszcze czas, aby naprawić błędy i aby rzeczywiście wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

 

G

dyby ludzie na Bliskim Wschodzie pili trochę mniej kawy, a trochę więcej wina, to moglibyśmy wszyscy się przyjaźnić.
Adam Montefiore
dyrektor jednej z głównych winnic w Izraelu
Montefiore, potomek znanej rodziny, kieruje sprzedażą wina za granicę i nazywany jest „ambasadorem izraelskiego wina”.

Polityka 43.2005 (2527) z dnia 29.10.2005; Świat; s. 50
Reklama