Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Europejczycy nie dadzą się podzielić. Problem mięsa musi być rozwiązany na płaszczyźnie unijnej, bo jest to problem europejsko-rosyjski.
Günther Verheugen

wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. przemysłu
Polska jest świadomym własnej wartości partnerem w Europie, który dba o swoje interesy. Dlatego oczekuję zmiany stylu, łagodniejszego tonu, ale nie zasadniczych zmian w polityce – tak Verheugen przywitał nasz nowy rząd. Komisarz kibicuje Polsce od dawna, wspierał też starania o zniesienie rosyjskiego embarga na polskie produkty żywnościowe. Verheugen tłumaczy, że „mięso” to problem całej Wspólnoty. Nowy polski rząd ma wiele do zrobienia na arenie międzynarodowej. Przyda się łagodniejszy ton, ale i wsparcie przyjaciół ma wielkie znaczenie.

 

Zabrali Ali Babę, zostawili 40 rozbójników.
Marwan


członek Acrassicauda, irackiego zespołu heavymetalowego
Tak młody muzyk skomentował obalenie Saddama Husajna. Nie ma wprawdzie dyktatora, ale i tak trudno mówić o swobodzie. Do czasu inwazji na Irak w 2003 r. zespół zagrał tam tylko trzy koncerty, później – już pod silną obstawą i z przerwami w dopływie prądu – też wystąpił tylko trzy razy. Artystów oskarża się, że grają muzykę szatana, za co grozi im śmierć. Muzycy uciekli do Turcji, ale marzą o powrocie do kraju i o sali prób do grania ostrego rocka. W dzisiejszym Iraku to chyba zbyt wygórowane życzenia.

 

Afryka potrzebuje kapitału. Wszystko jedno – chińskiego, hinduskiego czy rosyjskiego.
Lionel Zinsou


doradca prezydenta Beninu
Afryka nie czeka na jałmużnę, chętnie za to przyjmie inwestorów.

Polityka 45.2007 (2628) z dnia 10.11.2007; Świat; s. 62
Reklama