Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Co by się stało, gdyby epidemia grypy AH1/N1 była ostrzejsza?
Roselyne Bachelot

francuska minister zdrowia
Światowa organizacja zdrowia ogłosiła, że najwyższą falę zachorowań mamy już za sobą. Świat odetchnął z ulgą. No, może poza krajami, w których zalegają zapasy szczepionek. Z 94 mln szczepionek, kupionych przez Francję za 700 mln euro, zużyto zaledwie 5 mln. Francuzi nie szczepili się masowo, a lekarze, nękani kolejnymi ministerialnymi komunikatami, wcale ich do tego nie zachęcali. Twierdzili, że nie chcą uczestniczyć w czymś, co bardziej przypomina autopromocję pani minister niż kampanię szczepień. Jak widać, ludzie bardziej ufają lekarzom niż politykom.

 

Ludzkie serce jest na całym świecie wszędzie takie samo, ale rozmowa i kontakty kochanków zupełnie inne.
Orhan Pamuk


turecki pisarz, noblista
Pamuk przedstawiał w Ameryce swą nową książkę „Muzeum niewinności”. To jeszcze jedna opowieść o miłości – powiedział telewizji publicznej PBS – i jako taka będzie rozumiana w Korei, Patagonii czy Wietnamie. Ale mężczyzna i kobieta w Turcji nie spotykają się tak łatwo jak w Ameryce. To opowieść o miłości w społeczeństwie represyjnym – przedstawił swoją książkę noblista. I tak z miłością łączy się polityka, przy czym wpływ polityki przeważnie jest negatywny, o czym przypominamy w nowym roku.

 

Cześć wszystkim!
Rowan Atkinson


brytyjski aktor, słynny Jaś Fasola
1 stycznia Hiszpania przejęła przewodnictwo Unii Europejskiej. Ale na stronie ich prezydencji, zamiast premiera José Rodrigueza Zapatero, przez kilka godzin pojawiał się słynny Jaś Fasola. Stronę zawieszono, a rząd wydał oświadczenie, że sprawcą fotomontażu jest haker.

Polityka 3.2010 (2739) z dnia 16.01.2010; Świat; s. 70
Reklama