Artūras Černiauskas
przewodniczący Konfederacji Związków Zawodowych Litwy
Litwa od ponad roku zmaga się z kryzysem. Jej gospodarka odnotowała ostatnio niewielki wzrost, ale powrót do poziomu z początku 2008 r. jest prognozowany dopiero za trzy lata. W ramach działań antykryzysowych rząd już wcześniej obciął emerytury, a teraz proponuje, żeby od przyszłego roku Litwini pracowali do 65 roku życia. Zamiast do 60 w przypadku kobiet i 62,5 dla mężczyzn. Pomysł może i dobry, tylko co na to młodzież, wśród której jest najwięcej bezrobotnych?
•
Kryzys tworzy kulturę strachu.
Fotini Tsalikoglou
profesor psychologii na ateńskim Uniwersytecie Pandios
Według Tsalikoglou kryzys ma olbrzymi wpływ na nasze życie emocjonalne. I nie tylko z powodu naszego strachu, ale również dlatego, że ludzie wykorzystują okoliczności, jakie kryzys tworzy. Ci, którzy mają etat, nie chcą go stracić i dlatego godzą się na obniżki pensji i cięcia dodatków socjalnych. A szukający pracy mają wyjątkowo niskie oczekiwania. Jak zbadała grecka profesor, strach i poczucie winy sprawiają, że ludzie nie szukają wyjścia z kryzysu, tylko próbują przetrwać. Ciekawe, co pani profesor poradziłaby Grekom?
•
Srebrny medal, kiedy ma się dziecko, jest wart tyle samo co złoty bez dziecka.
Tia Hellebaut
belgijska lekkoatletka
Jeszcze niedawno macierzyństwo dla wielu sportsmenek oznaczało koniec kariery. Kobiety nie były w stanie sprostać treningom i wyjazdom: traciły szanse na medale. W zeszłym roku belgijska tenisistka Kim Clijsters zdobyła puchar turnieju US Open i odbierała go, trzymając na ręku swoją półtoraroczną córkę.