Janina Paradowska
Galerie

Spotkanie z diabłem

4 października 2012
Przypuszcza się, że wśród zwierząt lądowych nie ma na świecie wiele takich, które mogłyby poszczycić się silniejszym uściskiem szczęk niż diabeł tasmański. Porównywalny uścisk ma może tylko jaguar. Przypuszcza się, że wśród zwierząt lądowych nie ma na świecie wiele takich, które mogłyby poszczycić się silniejszym uściskiem szczęk niż diabeł tasmański. Porównywalny uścisk ma może tylko jaguar. Wayne McLean / Wikipedia
Ma wielkość średniego psa (samce osiągają wagę do 12-14 kg), jest czarny jak smoła, z białą wąską pręgą sierści na piersiach lub w okolicy krzyża. Ma też czarne, świdrujące ślepia. Niezwykle silnie zbudowany, o nieproporcjonalnie dużym łbie. Jego szczęka jest wyposażona w maszynerię ogromnych kłów, którymi potrafi przegryźć niemal wszystko. Przypuszcza się, że wśród ssaków nie ma na świecie zwierzęcia, które mogłoby poszczycić się silniejszym uściskiem szczęk niż diabeł tasmański. Jakby tego było mało, gdy diabeł się zestresuje, rozpuszcza wokół siebie okropny odór. Potrafi też wyć, charczeć i jęczeć w sposób naprawdę przeraźliwy. Diabeł – najbardziej agresywny z torbaczy – prowadzi nocny tryb życia. Preferuje środowisko gęstego lasu, a polując kieruje się głównie słuchem i węchem. Żywi się wszystkim, co łazi, pełza i fruwa: ptakami, jaszczurkami, wężami i gryzoniami. Potrafi też upolować większego ssaka, np. jagnię. Ofiarę atakuje zwykle od tyłu, po czym rzuca się do szyi i uśmierca jednym szarpnięciem kłów. Dorosły osobnik może w pół godziny przyjąć ilość pożywienia równą prawie połowy wagi swego ciała. Pożera je łapczywie, w konwulsyjnych atakach agresji. To zwierzę, choć tak straszne, jest ostatnio powodem szczególnego zainteresowania biologów i badaczy torbaczy. Gatunek ten stanął na krawędzi zagłady, a uczeni zastanawiają się, jak go ratować.
Tylko jaguar (Pathera onca) ma porównywalny, z diabłem tasmańskim, uściśk szczęk. Jaguar potrafi jednym uściśkiem skruszyć skorupę ogromnego żółwia lub rozpałatać głowę tapira.Marcus Obal/Wikipedia Tylko jaguar (Pathera onca) ma porównywalny, z diabłem tasmańskim, uściśk szczęk. Jaguar potrafi jednym uściśkiem skruszyć skorupę ogromnego żółwia lub rozpałatać głowę tapira.
Dzisiaj, diabeł tasmański jest jednym z najczęściej badanych przez naukę zwierząt. W 1996 r. gatunek ten został zaatakowany przez tajemniczy nowotwór.Stephan C. Schuster/Penn State University Dzisiaj, diabeł tasmański jest jednym z najczęściej badanych przez naukę zwierząt. W 1996 r. gatunek ten został zaatakowany przez tajemniczy nowotwór.
Diabeł tasmański w swoim środowisku nie miał naturalnych wrogów, uległ jednak tajemniczej chorobie.Cameron Wells/Walter and Eliza Hall Institute Diabeł tasmański w swoim środowisku nie miał naturalnych wrogów, uległ jednak tajemniczej chorobie.
Według Alfreda Brehma: 'Trudno sobie wyobrazić zwierzę bardziej nieposkromione i wściekłe. Jeden diabeł tasmański w ciągu dwóch nocy zadusił 54 kury, sześć gęsi, jednego albatrosa i jednego kota.”Chen Wu/Wikipedia Według Alfreda Brehma: "Trudno sobie wyobrazić zwierzę bardziej nieposkromione i wściekłe. Jeden diabeł tasmański w ciągu dwóch nocy zadusił 54 kury, sześć gęsi, jednego albatrosa i jednego kota.”
Jeszcze kilkaset lat temu, poza Tasmanią, diabły żyły też w samej Australii. Uczeni sądzą, że zostały wyparte stamtąd prze psy dingo, które znacznie szybciej się rozmnażają.Meena Jones/Journal of Applied Ecology Jeszcze kilkaset lat temu, poza Tasmanią, diabły żyły też w samej Australii. Uczeni sądzą, że zostały wyparte stamtąd prze psy dingo, które znacznie szybciej się rozmnażają.
Samica diabła rodzi dwa, najwyżej trzy małe. Małe są urocze i niezwykle żywe, przypominają misie. Wkrótce jednak wyrastają z nich prawdziwe potwory.Stephan C. Schuster/Penn State University Samica diabła rodzi dwa, najwyżej trzy małe. Małe są urocze i niezwykle żywe, przypominają misie. Wkrótce jednak wyrastają z nich prawdziwe potwory.
Nowotwór (Devil Facial Tumor Disease) atakuje pyski diabłów. Jest klonalny, czyli we wszystkich przypadkach genetycznie identyczny, zakaźny i nie pochodzi od komórek własnych chorujących zwierząt.Cameron Wells/Walter and Eliza Hall Institute Nowotwór (Devil Facial Tumor Disease) atakuje pyski diabłów. Jest klonalny, czyli we wszystkich przypadkach genetycznie identyczny, zakaźny i nie pochodzi od komórek własnych chorujących zwierząt.
Diabły są gotowe i chętne walczyć z każdym. Często walczą także między sobą, zwłaszcza o pożywienie. Najbardziej agresywne osobniki najcześciej zakażają się nowotworem.Brocken Inaglory/Wikipedia Diabły są gotowe i chętne walczyć z każdym. Często walczą także między sobą, zwłaszcza o pożywienie. Najbardziej agresywne osobniki najcześciej zakażają się nowotworem.
Diabły mają apetyt. Dorosły osobnik może w pół godziny przyjąć ilość pożywienia równą prawie połowie wagi jego ciała.Peripistus/Wikipedia Diabły mają apetyt. Dorosły osobnik może w pół godziny przyjąć ilość pożywienia równą prawie połowie wagi jego ciała.
W tym roku naukowcy  dokonali kompletnego sekwencjonowania genomu diabła  i genomu komórek atakującego je nowotworu. To być może pozwoli uratować diabła.Willis Lim/Wikipedia W tym roku naukowcy dokonali kompletnego sekwencjonowania genomu diabła i genomu komórek atakującego je nowotworu. To być może pozwoli uratować diabła.
Janina Paradowska

Więcej na ten temat
  • Największy drapieżca świata ma problem

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.