Janina Paradowska
Galerie

Nauka w 2012

29 grudnia 2012
Superlaboratorium kosmiczne - łazik Curiosity wylądował na Marsie. Czy odnajdzie ślady życia - tego nie wiadomo. Już teraz jednak zastosowanie nowatorskiego -  dźwigowo-helikopterowego - systemu lądowania 3,3 tonowego ładunku uznano za duży sukces. Superlaboratorium kosmiczne - łazik Curiosity wylądował na Marsie. Czy odnajdzie ślady życia - tego nie wiadomo. Już teraz jednak zastosowanie nowatorskiego - dźwigowo-helikopterowego - systemu lądowania 3,3 tonowego ładunku uznano za duży sukces. NASA/JPL - Caltech
Rok 2012 przyniósł przełomowe odkrycie poszukiwanej od kilkudziesięciu lat cząstki Higgsa, czyli tej, której brakowało w w tzw.Modelu Standardowym materii. Jest to cząstka, która nadaje wszelkim innym materialnym cząstkom masę. Odkrycie uznano za przełomowe. Na Marsie szczęśliwie wylądowało najbardziej zaawansowane laboratorium naukowo-badawcze wysłane kiedykolwiek w kosmos, czyli łazik Curiosity - jego zadaniem jest poszukiwanie śladów życia na czerwonej planecie. Genetycy dokonali kompletnego odczytania sekwencji DNA szczątków człowieka z jaskini Denisowa w Górach Ałtaj. Był to nasz kuzyn, przedstawiciel gatunku homo, bliżej niż my spokrewniony z Neandertalczykiem. Uczeni z Pensylwanii dokonali przełomu, ucząc sparaliżowaną kobietę poruszać ręką robota za pomocą siły własnego umysłu. Fizycy i chemicy holenderscy potwierdzili, że fermiony Majorany są możliwe. Są to cząstki i jednocześnie antycząstki, co oznacza, że istnieją one w zawieszeniu między materią a antymaterią. Potwierdzono ostatecznie, że na Tytanie - największym księżycu Saturna - pod jego powierzchnią znajduje się potężny ocean wodny. Ten rok był naprawdę ciekawy w nauce.
O tym odkryciu mówił cały świat w lipcu. Spece z CERN odnaleźli długo poszukiwany bozon Higgsa - cząstkę elementarną, która pośredniczy przy nadawaniu masy pozostałym cząstkom. Sędziwy Peter Higgs doczekał potwierdzenia swojej hipotezy.Lucas Taylor/CERN O tym odkryciu mówił cały świat w lipcu. Spece z CERN odnaleźli długo poszukiwany bozon Higgsa - cząstkę elementarną, która pośredniczy przy nadawaniu masy pozostałym cząstkom. Sędziwy Peter Higgs doczekał potwierdzenia swojej hipotezy.
W Penn State University chirurdzy wszczepili sparaliżowanej 53-letniej kobiecie miniaturową elektrodę w tę partię mózgu, w której odbywa się planowanie czynności ruchowych. To pozowliło pacjentce siłą własnego umysłu poruszyć ręką robota. To przełom.John Hopkins University W Penn State University chirurdzy wszczepili sparaliżowanej 53-letniej kobiecie miniaturową elektrodę w tę partię mózgu, w której odbywa się planowanie czynności ruchowych. To pozowliło pacjentce siłą własnego umysłu poruszyć ręką robota. To przełom.
Szczątki człowieka z Jaskinii Denisowa odkryto w 2010 r. Dopiero w tym roku jednak dokonano sekwencjonowania jego genomu. To pozowliło porównać  jego DNA z DNA człowieka współczesnego. Badana kość należała do dziewczyny, która miała brązowe oczy i włosy.Johannes Krause/Nature Szczątki człowieka z Jaskinii Denisowa odkryto w 2010 r. Dopiero w tym roku jednak dokonano sekwencjonowania jego genomu. To pozowliło porównać jego DNA z DNA człowieka współczesnego. Badana kość należała do dziewczyny, która miała brązowe oczy i włosy.
Uczeni z Baryon Oscillation Spectroscopic Survey odkryli, że Wszechświat zaczął przyspieszać między pięcioma a siedmioma miliardami lat temu. Wcześniej jego rozszerazanie się, spowodowane Wielkim Wybuchem, spowalniało. Teraz rozszerza się coraz szybciej.E.M. Huff, the SDSS-III team, and the South Pole Telescope team/Graphics by Zosia Rostomian Uczeni z Baryon Oscillation Spectroscopic Survey odkryli, że Wszechświat zaczął przyspieszać między pięcioma a siedmioma miliardami lat temu. Wcześniej jego rozszerazanie się, spowodowane Wielkim Wybuchem, spowalniało. Teraz rozszerza się coraz szybciej.
Badacze Tytana, korzystający z danych zebranych przez sondę Cassini, potwierdzili ostatecznie, że pod powierzchnią tego wielkiego księżyca Saturna znajduje się ocean wodny. Tytan dołączył więc do grupy lodowych księżyców, które mają w sobie oceany.NASA Badacze Tytana, korzystający z danych zebranych przez sondę Cassini, potwierdzili ostatecznie, że pod powierzchnią tego wielkiego księżyca Saturna znajduje się ocean wodny. Tytan dołączył więc do grupy lodowych księżyców, które mają w sobie oceany.
W latach 30. ub. wieku Włoch Ettore Majorana wysunął hipotezę, że istnieją cząstki - fermiony - które są jednocześnie swoimi antycząstkami. Teraz, fizycy z University of Eindhoven potwierdzili po praz pierwszy, że taka egzotyczna materia może istnieć.V. Mourik, K. Zuo, S. M. Frolov, S. R. Plissard, E. P. A. M. Bakkers, L. P. Kouwenhoven/Eindhoven University of Technology W latach 30. ub. wieku Włoch Ettore Majorana wysunął hipotezę, że istnieją cząstki - fermiony - które są jednocześnie swoimi antycząstkami. Teraz, fizycy z University of Eindhoven potwierdzili po praz pierwszy, że taka egzotyczna materia może istnieć.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.