Janina Paradowska
Galerie

Nauka w 2012

29 grudnia 2012
Superlaboratorium kosmiczne - łazik Curiosity wylądował na Marsie. Czy odnajdzie ślady życia - tego nie wiadomo. Już teraz jednak zastosowanie nowatorskiego -  dźwigowo-helikopterowego - systemu lądowania 3,3 tonowego ładunku uznano za duży sukces. Superlaboratorium kosmiczne - łazik Curiosity wylądował na Marsie. Czy odnajdzie ślady życia - tego nie wiadomo. Już teraz jednak zastosowanie nowatorskiego - dźwigowo-helikopterowego - systemu lądowania 3,3 tonowego ładunku uznano za duży sukces. NASA/JPL - Caltech
Rok 2012 przyniósł przełomowe odkrycie poszukiwanej od kilkudziesięciu lat cząstki Higgsa, czyli tej, której brakowało w w tzw.Modelu Standardowym materii. Jest to cząstka, która nadaje wszelkim innym materialnym cząstkom masę. Odkrycie uznano za przełomowe. Na Marsie szczęśliwie wylądowało najbardziej zaawansowane laboratorium naukowo-badawcze wysłane kiedykolwiek w kosmos, czyli łazik Curiosity - jego zadaniem jest poszukiwanie śladów życia na czerwonej planecie. Genetycy dokonali kompletnego odczytania sekwencji DNA szczątków człowieka z jaskini Denisowa w Górach Ałtaj. Był to nasz kuzyn, przedstawiciel gatunku homo, bliżej niż my spokrewniony z Neandertalczykiem. Uczeni z Pensylwanii dokonali przełomu, ucząc sparaliżowaną kobietę poruszać ręką robota za pomocą siły własnego umysłu. Fizycy i chemicy holenderscy potwierdzili, że fermiony Majorany są możliwe. Są to cząstki i jednocześnie antycząstki, co oznacza, że istnieją one w zawieszeniu między materią a antymaterią. Potwierdzono ostatecznie, że na Tytanie - największym księżycu Saturna - pod jego powierzchnią znajduje się potężny ocean wodny. Ten rok był naprawdę ciekawy w nauce.
O tym odkryciu mówił cały świat w lipcu. Spece z CERN odnaleźli długo poszukiwany bozon Higgsa - cząstkę elementarną, która pośredniczy przy nadawaniu masy pozostałym cząstkom. Sędziwy Peter Higgs doczekał potwierdzenia swojej hipotezy.Lucas Taylor/CERN O tym odkryciu mówił cały świat w lipcu. Spece z CERN odnaleźli długo poszukiwany bozon Higgsa - cząstkę elementarną, która pośredniczy przy nadawaniu masy pozostałym cząstkom. Sędziwy Peter Higgs doczekał potwierdzenia swojej hipotezy.
W Penn State University chirurdzy wszczepili sparaliżowanej 53-letniej kobiecie miniaturową elektrodę w tę partię mózgu, w której odbywa się planowanie czynności ruchowych. To pozowliło pacjentce siłą własnego umysłu poruszyć ręką robota. To przełom.John Hopkins University W Penn State University chirurdzy wszczepili sparaliżowanej 53-letniej kobiecie miniaturową elektrodę w tę partię mózgu, w której odbywa się planowanie czynności ruchowych. To pozowliło pacjentce siłą własnego umysłu poruszyć ręką robota. To przełom.
Szczątki człowieka z Jaskinii Denisowa odkryto w 2010 r. Dopiero w tym roku jednak dokonano sekwencjonowania jego genomu. To pozowliło porównać  jego DNA z DNA człowieka współczesnego. Badana kość należała do dziewczyny, która miała brązowe oczy i włosy.Johannes Krause/Nature Szczątki człowieka z Jaskinii Denisowa odkryto w 2010 r. Dopiero w tym roku jednak dokonano sekwencjonowania jego genomu. To pozowliło porównać jego DNA z DNA człowieka współczesnego. Badana kość należała do dziewczyny, która miała brązowe oczy i włosy.
Uczeni z Baryon Oscillation Spectroscopic Survey odkryli, że Wszechświat zaczął przyspieszać między pięcioma a siedmioma miliardami lat temu. Wcześniej jego rozszerazanie się, spowodowane Wielkim Wybuchem, spowalniało. Teraz rozszerza się coraz szybciej.E.M. Huff, the SDSS-III team, and the South Pole Telescope team/Graphics by Zosia Rostomian Uczeni z Baryon Oscillation Spectroscopic Survey odkryli, że Wszechświat zaczął przyspieszać między pięcioma a siedmioma miliardami lat temu. Wcześniej jego rozszerazanie się, spowodowane Wielkim Wybuchem, spowalniało. Teraz rozszerza się coraz szybciej.
Badacze Tytana, korzystający z danych zebranych przez sondę Cassini, potwierdzili ostatecznie, że pod powierzchnią tego wielkiego księżyca Saturna znajduje się ocean wodny. Tytan dołączył więc do grupy lodowych księżyców, które mają w sobie oceany.NASA Badacze Tytana, korzystający z danych zebranych przez sondę Cassini, potwierdzili ostatecznie, że pod powierzchnią tego wielkiego księżyca Saturna znajduje się ocean wodny. Tytan dołączył więc do grupy lodowych księżyców, które mają w sobie oceany.
W latach 30. ub. wieku Włoch Ettore Majorana wysunął hipotezę, że istnieją cząstki - fermiony - które są jednocześnie swoimi antycząstkami. Teraz, fizycy z University of Eindhoven potwierdzili po praz pierwszy, że taka egzotyczna materia może istnieć.V. Mourik, K. Zuo, S. M. Frolov, S. R. Plissard, E. P. A. M. Bakkers, L. P. Kouwenhoven/Eindhoven University of Technology W latach 30. ub. wieku Włoch Ettore Majorana wysunął hipotezę, że istnieją cząstki - fermiony - które są jednocześnie swoimi antycząstkami. Teraz, fizycy z University of Eindhoven potwierdzili po praz pierwszy, że taka egzotyczna materia może istnieć.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.