POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

Protesty w Bangladeszu - galeria

1 marca 2013
Zielone flagi Bangladeszu nad placem. Zielone flagi Bangladeszu nad placem. Maciej Dakowicz / Polityka
Protest rozpoczął się 5 lutego 2013 roku na jednym z głównych skrzyżowań Dhaki po tym jak Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni Wojennych wydał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności dla Abdul Quader Mollaha - jednego z liderów islamskiej partii Jamaat-e-Islami. Wszyscy spodziewali się kary śmierci dla oskarżonego o masowe zbrodnie podczas walk w 1971 roku. „Rzeźnik Mirpuru” prowadził do tej pory spokojne życie w Bangladeszu.

W proteście uczestniczyli głównie młodzi i wykształceni ludzie, profesorowie, elity intelektualne stolicy jak również zwykli ludzie domagający się sprawiedliwości. To największy protest w Bangladeszu od lat.

Plac Shahbagh w Dhace to dla mediów azjatyckich jeden z najważniejszych tematów ostatnich tygodni. Miejscem z którego transmituje się na żywo. Czy dla mediów zachodnich Bangladesz nadal jest miejscem zbyt odległym?

Fotoreportaż Macieja Dakowicza z Dhaki.
Dwa lata po rozpoczęciu „arabskiej wiosny” ogniska protestujących zapłonęły w stolicy kolejnego muzułmańskiego kraju - Bangladeszu.Maciej Dakowicz/Polityka Dwa lata po rozpoczęciu „arabskiej wiosny” ogniska protestujących zapłonęły w stolicy kolejnego muzułmańskiego kraju - Bangladeszu.
Protesty przeciw radykalnym islamistom objęły cały kraj, a ich sercem jest skrzyżowanie Shahbagh w Dhace.Maciej Dakowicz/Polityka Protesty przeciw radykalnym islamistom objęły cały kraj, a ich sercem jest skrzyżowanie Shahbagh w Dhace.
Uliczna wystawa fotografii z wojny o niepodległość Bangladeszu 1971 roku. Państwo oderwało się od Pakistanu tylko dzięki interwencji Indii. Spóźnione procesy przywódców islamskich szwadronów śmierci z tamtych czasów i łagodne kary obudziły demonstracje.Maciej Dakowicz/Polityka Uliczna wystawa fotografii z wojny o niepodległość Bangladeszu 1971 roku. Państwo oderwało się od Pakistanu tylko dzięki interwencji Indii. Spóźnione procesy przywódców islamskich szwadronów śmierci z tamtych czasów i łagodne kary obudziły demonstracje.
Ogólnokrajowa trzyminutowa cisza upamiętniająca ofiary  zbrodni wojennych była też żądaniem kary śmierci dla winnych. Plac Shahbagh, 12 lutego 2013 r. godz. 16:00Maciej Dakowicz/Polityka Ogólnokrajowa trzyminutowa cisza upamiętniająca ofiary zbrodni wojennych była też żądaniem kary śmierci dla winnych. Plac Shahbagh, 12 lutego 2013 r. godz. 16:00
Manifestacje były pokojowe, ale rząd obawiał się ataku bojówek partii „Jamaat” i ich młodzieżówki „Islami Chhatra Shibir”, stąd obecność policji.Maciej Dakowicz/Polityka Manifestacje były pokojowe, ale rząd obawiał się ataku bojówek partii „Jamaat” i ich młodzieżówki „Islami Chhatra Shibir”, stąd obecność policji.
Namiot, w którym prowadzona jest wirtualna wojna. Jak podczas arabskiej wiosny portale społecznościowe (facebook i twitter) odgrywają ogromną rolę.Maciej Dakowicz/Polityka Namiot, w którym prowadzona jest wirtualna wojna. Jak podczas arabskiej wiosny portale społecznościowe (facebook i twitter) odgrywają ogromną rolę.
Groźby ze strony radykałów są realne -15 lutego został zamordowany bloger Ahmed Rajib Haider.Maciej Dakowicz/Polityka Groźby ze strony radykałów są realne -15 lutego został zamordowany bloger Ahmed Rajib Haider.
Przez pierwsze dwa tygodnie demonstracje trwały dzień i noc.Maciej Dakowicz/Polityka Przez pierwsze dwa tygodnie demonstracje trwały dzień i noc.
Okrzyki...Maciej Dakowicz/Polityka Okrzyki...
...i bębny. Dziewczynka bawi się karykaturą przedstawiającą egzekucję Mollaha.Maciej Dakowicz/Polityka ...i bębny. Dziewczynka bawi się karykaturą przedstawiającą egzekucję Mollaha.
Charakterystycznym elementem protestu w Dhace było odgrywanie scen egzekucji. Palenie kukieł.Maciej Dakowicz/Polityka Charakterystycznym elementem protestu w Dhace było odgrywanie scen egzekucji. Palenie kukieł.
Młodzi ludzie inscenizują egzekucję Mollaha.Maciej Dakowicz/Polityka Młodzi ludzie inscenizują egzekucję Mollaha.
Motyw szubiennicy jest jednym z najczęsciej przewijających się symboli protestu.Maciej Dakowicz/Polityka Motyw szubiennicy jest jednym z najczęsciej przewijających się symboli protestu.
Napisy nie tylko na transparentach ale i na ciałach protestujących, także po angielsku.Maciej Dakowicz/Polityka Napisy nie tylko na transparentach ale i na ciałach protestujących, także po angielsku.
Kobieta bije klapkiem manekin symbolizujący Abdul Quader Mollaha. Dotknięcie butem, który zwykle stąpa w pyle i brudzie ziemi, jest w tym kręgu kulturowym jedną z większych obelg.Maciej Dakowicz/Polityka Kobieta bije klapkiem manekin symbolizujący Abdul Quader Mollaha. Dotknięcie butem, który zwykle stąpa w pyle i brudzie ziemi, jest w tym kręgu kulturowym jedną z większych obelg.
Ludzie składają podpisy na ogromnych połaciach materiału rozesłanych na placu.Maciej Dakowicz/Polityka Ludzie składają podpisy na ogromnych połaciach materiału rozesłanych na placu.
Wyrażają na nich swoje opinie na temat kary śmierci dla zbrodniarzy wojennych, delegalizacji partii „Jamaat” oraz związanych z nią stowarzyszeń, firm i banków.Maciej Dakowicz/Polityka Wyrażają na nich swoje opinie na temat kary śmierci dla zbrodniarzy wojennych, delegalizacji partii „Jamaat” oraz związanych z nią stowarzyszeń, firm i banków.
Czy Bangladesz się budzi?Maciej Dakowicz/Polityka Czy Bangladesz się budzi?
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.