POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

Koniec dobranocki - galeria

19 czerwca 2013
Władysława Nehrebeckiego do stworzenia „Bolka i Lolka” zainspirowali jego mali synowie. W plebiscycie TVP na dobranockę wszech czasów zdobyli pierwsze miejsce. Na cześć bajki nadajnik podziemnego Radia Solidarność nazwano „Bolek i Lolek”. Władysława Nehrebeckiego do stworzenia „Bolka i Lolka” zainspirowali jego mali synowie. W plebiscycie TVP na dobranockę wszech czasów zdobyli pierwsze miejsce. Na cześć bajki nadajnik podziemnego Radia Solidarność nazwano „Bolek i Lolek”. TVP / materiały prasowe
Prezes TVP Juliusz Braun ogłosił, że kultowa „Wieczorynka” zniknie z TVP 1. Pożegnanie z dobranocką Telewizja Publiczna chce zrekompensować uruchomieniem od przyszłego roku kanału z bajkami dla dzieci. Podobno dobranocki mają już dziś niewielką widownię, składającą się w dodatku głównie z emerytów. Jak mówi prezes TVP: „Nieuchronnie skończyła się epoka, w której Wieczorynka wyznaczała rytm dnia w polskich domach: o godz. 19 dzieci siadały przed telewizorem, a potem szły spać”. Przez ponad 50 lat w „Wieczorynce” pokazano 172 wieloodcinkowe seriale animowane dla dzieci.
„Jacek i Agatka”, jedna z pierwszych (obok „Misia z okienka” i „Gąski Balbinki”) dobranocek, którą wyemitowała TVP dokładnie 2 października 1962 r. o godz. 19.20. Autorką serii jest Wanda Chotomska, a głosu bohaterom użyczyła Zofia Raciborska.TVP/materiały prasowe „Jacek i Agatka”, jedna z pierwszych (obok „Misia z okienka” i „Gąski Balbinki”) dobranocek, którą wyemitowała TVP dokładnie 2 października 1962 r. o godz. 19.20. Autorką serii jest Wanda Chotomska, a głosu bohaterom użyczyła Zofia Raciborska.
„Porwanie Baltazara Gąbki” - kilkanaście sześciominutowych odcinków o wyprawie pod kierownictwem Smoka Wawelskiego poszukującej zaginionego, tytułowego bohatera. Wątki historyczne oraz krakowskie, szpiegowskie fortele, dżem z muchomorów i uprzejmi zbóje.Youtube „Porwanie Baltazara Gąbki” - kilkanaście sześciominutowych odcinków o wyprawie pod kierownictwem Smoka Wawelskiego poszukującej zaginionego, tytułowego bohatera. Wątki historyczne oraz krakowskie, szpiegowskie fortele, dżem z muchomorów i uprzejmi zbóje.
W latach 70. i 80. większość dzieci oglądała dobranocki w czarno-białych telewizorach. „Reksio” pierwszy raz pojawił się w dobranocce w 1967 r. w odcinku 'Reksio poliglota'. Powstała też wersja rosyjska, w której Reksia przechrzczono na Sabaka Reks.TVP/materiały prasowe W latach 70. i 80. większość dzieci oglądała dobranocki w czarno-białych telewizorach. „Reksio” pierwszy raz pojawił się w dobranocce w 1967 r. w odcinku "Reksio poliglota". Powstała też wersja rosyjska, w której Reksia przechrzczono na Sabaka Reks.
Każdy chciał mieć „Zaczarowany ołówek” Piotrka, dzięki któremu materializują się wszystkie namalowane pragnienia. Na początku lat 90. do kin trafił  nakręcony na podstawie animowanego serialu film „Podróż z zaczarowanym ołówkiem”.TVP/materiały prasowe Każdy chciał mieć „Zaczarowany ołówek” Piotrka, dzięki któremu materializują się wszystkie namalowane pragnienia. Na początku lat 90. do kin trafił nakręcony na podstawie animowanego serialu film „Podróż z zaczarowanym ołówkiem”.
„Przygody Misia Colargola” to polski serial lalkowy, którego głównym bohaterem był tytułowy miś. Serial powstawał na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w wytwórni Se-ma-for w Łodzi, według pomysłu Tadeusza Wielkosza.Youtube „Przygody Misia Colargola” to polski serial lalkowy, którego głównym bohaterem był tytułowy miś. Serial powstawał na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w wytwórni Se-ma-for w Łodzi, według pomysłu Tadeusza Wielkosza.
Czechosłowacki „Rozbójnik Rumcajs” to bajka w 39 odcinkach, o perypetiach rozbójnika z rzaholeckiego lasu i jego rodziny – żony Hanki i syna Cypiska. Doczekał się nawet kontynuacji pt. Cypisek - syn rozbójnika Rumcajsa.Youtube Czechosłowacki „Rozbójnik Rumcajs” to bajka w 39 odcinkach, o perypetiach rozbójnika z rzaholeckiego lasu i jego rodziny – żony Hanki i syna Cypiska. Doczekał się nawet kontynuacji pt. Cypisek - syn rozbójnika Rumcajsa.
104 odcinki „Misia Uszatka” (postać stworzoną przez Czesława Janczarskiego) emitowano od 1975 r. przez 12 lat.  To najlepiej sprzedająca się za granica produkcja TVP. Poznała go telewizyjna publiczność m. in. w Finlandii, Holandii, Macedonii i Japonii.TVP/materiały prasowe 104 odcinki „Misia Uszatka” (postać stworzoną przez Czesława Janczarskiego) emitowano od 1975 r. przez 12 lat. To najlepiej sprzedająca się za granica produkcja TVP. Poznała go telewizyjna publiczność m. in. w Finlandii, Holandii, Macedonii i Japonii.
„Kot Filemon” – postać wymyślona przez pisarza i scenarzystę Marka Nejmana. Seria pierwszych 13 odcinków to Dziwny świat kota Filemona. Po tym świecie oprowadzał młodego i naiwnego Filemona, stary i doświadczony Bonifacy.TVP/materiały prasowe „Kot Filemon” – postać wymyślona przez pisarza i scenarzystę Marka Nejmana. Seria pierwszych 13 odcinków to Dziwny świat kota Filemona. Po tym świecie oprowadzał młodego i naiwnego Filemona, stary i doświadczony Bonifacy.
Czeski „Krecik”, którego stworzył Zdenek Miler  zagościł na ekranach telewizyjnych w ponad 60 krajach. Pierwszy odcinek z serii, opowiadający o tym, jak Krecik dostał nowe spodenki, powstał w 1956 roku.Youtube Czeski „Krecik”, którego stworzył Zdenek Miler zagościł na ekranach telewizyjnych w ponad 60 krajach. Pierwszy odcinek z serii, opowiadający o tym, jak Krecik dostał nowe spodenki, powstał w 1956 roku.
„Pszczółka Maja”- austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjski serial animowany. Zbigniewa Wodeckiego wielu wciąż kojarzy przede wszystkim jako wykonawcę tytułowej pisenki dobranocki.Youtube „Pszczółka Maja”- austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjski serial animowany. Zbigniewa Wodeckiego wielu wciąż kojarzy przede wszystkim jako wykonawcę tytułowej pisenki dobranocki.
„Gumisie” pierwszy raz pokazały się w telewizyjnej dobranocce w 1988 r. Przygody Disenyowskich bohaterów przypominających niedźwiadki, zamieszkujących Gumisiową Dolinę przywiało nową estetykę do dobranocki.Youtube „Gumisie” pierwszy raz pokazały się w telewizyjnej dobranocce w 1988 r. Przygody Disenyowskich bohaterów przypominających niedźwiadki, zamieszkujących Gumisiową Dolinę przywiało nową estetykę do dobranocki.
„Smerfy”– fikcyjna rasa małych, niebieskich stworzeń, żyjących w którymś z europejskich lasów, stworzona przez belgijskiego rysownika komiksów Peyo, to  kultowa dobranocka wczesnych lat 90. w Polsce.Youtube „Smerfy”– fikcyjna rasa małych, niebieskich stworzeń, żyjących w którymś z europejskich lasów, stworzona przez belgijskiego rysownika komiksów Peyo, to kultowa dobranocka wczesnych lat 90. w Polsce.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.