Ja My Oni

Lepszy związek czy lepszy rozwód

W wielu filmach Woody Allena bohaterowie spędzają długie godziny na kozetkach u psychoanalityków, ale ich związki się rozpadają. W wielu filmach Woody Allena bohaterowie spędzają długie godziny na kozetkach u psychoanalityków, ale ich związki się rozpadają. Sunset Boulevard / Corbis
Co o terapii małżeńskiej sądzą Amerykanie, którzy korzystają z niej znacznie częściej niż my.

Gdy skonfliktowana amerykańska para przekroczy próg profesjonalnej poradni psychologicznej, nie będzie osamotniona. Szybko odkryje wiele osób w podobnej sytuacji, albowiem w USA już od lat 60. ponad połowa wszystkich wizyt związana jest z szeroko pojętymi problemami w związkach. Dzieci z problemami szkolnymi, osoby uzależnione i dotknięte depresją liczone łącznie nadal będą stanowiły mniejszość w kolejce do rejestracji.

W poszukiwaniu pomocy u psychologów nie widzi się tam nic dziwnego. Ratuje się bowiem to, co jest dla człowieka najcenniejsze i najważniejsze. Tak, tak! Dla Amerykanów i generalnie ludzi Zachodu wcale nie pieniądze, lecz właśnie szczęśliwe bycie z innymi – jak pokazują Roy Baumaister i Mark Leary – daje poczucie spełnienia.

Ja My Oni „Jak się godzić, jak rozwodzić” (100073) z dnia 16.07.2013; Rozwód: kiedy trwać, kiedy się rozstać; s. 78
Reklama