Ja My Oni

Miłość bez granic

Czy da się ułożyć sobie życie z kimś cierpiącym na borderline?

Ponieważ osoba z borderline ma dużą potrzebę bliskości i bardzo słabo toleruje samotność, chętnie, szybko i głęboko wchodzi w nowy związek. Ponieważ osoba z borderline ma dużą potrzebę bliskości i bardzo słabo toleruje samotność, chętnie, szybko i głęboko wchodzi w nowy związek. Roelof Bos/Getty Images / FPM
Około 12 proc. wszystkich ludzi cierpi na jedno z 10 zaburzeń osobowości.

Spotkałeś ją przypadkiem. Nieskazitelnie piękna, szybko przyciągnęła cię uwodzicielskim spojrzeniem. Czarująca. Bardzo szybko weszliście w związek. Miałeś wrażenie, że jest idealna, byłeś szczęśliwy jak nigdy dotąd. Sielankę wkrótce przerwała szokująca eksplozja agresji twojej partnerki. Nigdy jeszcze nie słyszałeś równie przykrych słów. Wszystko pękło. Z ukochanego stałeś się jej śmiertelnym wrogiem. Ku twojemu zaskoczeniu wkrótce znów zostałeś zalany przez falę jej miłości.

Uwielbienie cyklicznie przeplata się z nienawiścią. Zmiany nastrojów twojej partnerki napawają cię przerażeniem. Do poczucia skołowania doszła obsesyjna zazdrość. Ona co rusz testuje granice twojej wytrzymałości. Masz już dość? Jeśli zagrozisz jej rozstaniem, najprawdopodobniej to ona odejdzie pierwsza. Jednak nie na długo. Im bardziej się od niej odsuniesz, tym bardziej zacznie się do ciebie zbliżać. Gdy sytuacja w związku zacznie być „niepokojąco” stabilna, ona cię odepchnie. Dramatyczne rozstania i powroty mogą stać się waszym rytuałem. Wszedłeś w toksyczny związek z kobietą z BPD (Borderline Personality Disorder). W języku angielskim słowo borderline znaczy dosłownie linia graniczna; po polsku tę przypadłość określa się jako osobowość pogranicza.

Psychiczne krwawienie

Około 12 proc. wszystkich ludzi cierpi na jedno z 10 zaburzeń osobowości. Przyjmuje się, że BPD ma ok. 2 proc. osób. W trzech czwartych to kobiety. U ponad 90 proc. pacjentów przypadłość ta współwystępuje z innym zaburzeniem osobowości. To zaburzenia nastroju (nawet 90 proc. przypadków), zaburzenia lękowe (80 proc.), zespół stresu pourazowego (55 proc.), uzależnienia od substancji (61 proc.) oraz zaburzenia odżywiania (aż połowa).

Około 75 proc. osób dotkniętych tym zaburzeniem podejmuje samookaleczenie.

Ja My Oni „Jak się godzić, jak rozwodzić” (100073) z dnia 16.07.2013; Para: co nas łączy, co nas dzieli; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Miłość bez granic"
Reklama