Ja My Oni

Nawyknijmy do gimnastyki, czyli jak dbać o swoje ciało, żeby i umysł czuł się dobrze

Jak dbać o swój organizm

Aktywność fizyczna zwalnia proces starzenia się. Aktywność fizyczna zwalnia proces starzenia się. Vetta / Getty Images
Jak codziennie ćwiczyć ciało i umysł.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 22. „Dusza i ciało. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Gdyby człowiek wiedział zawczasu, że stanie się w przyszłości wiązką nawyków, większą wagę przywiązywałby do tego, jak się zachowywał w dzieciństwie” – tak o trudach wprowadzania zmian i korekt do codzienności pisał amerykański psycholog i filozof William James. Mocne postanowienie poprawy ludzie obiecują sobie zwykle dwa razy w roku – na początku stycznia i w okolicach czerwca. Co potwierdzają dane Google – frazy związane ze zdrowiem, fitnessem i sportem wpisywane są do przeglądarki najczęściej wówczas, gdy snuje się plany na kolejny rok i wakacje. Ludzie potrzebują symbolicznych cezur, okolicznościowego pretekstu. W pierwszej kolejności – podpowiada CBOS – chcą schudnąć, rzucić palenie i odstawić alkohol. Później awansować, znaleźć lepszą pracę i więcej zarabiać. Zapału wystarcza na krótko, w postanowieniach trwa ostatecznie ok. 8 proc. osób. 75 proc. wytrzymuje najwyżej tydzień.

Puchnie zarazem rynek – by tak rzec – motywacyjny. Jednak liczba zebranych poradników, odhaczonych kursów i zajęć niekoniecznie i nie zawsze przynosi pożądany skutek – trwałą zmianę. Może więc źle zabieramy się do sprawy?

„Ludzie różnią się od siebie odpornością na stresory. Należę do grupy osób, które poszukują doznań, by w miarę optymalnie funkcjonować. Fakt, że życie mnie nie rozpieszczało, sprawił jednak, że się zahartowałem” – opowiada w książce „Poza czasem” prof.

Ja My Oni „Dusza i ciało” (100108) z dnia 09.05.2016; Spokój i sprawność; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "Nawyknijmy do gimnastyki, czyli jak dbać o swoje ciało, żeby i umysł czuł się dobrze"
Reklama