Ja My Oni

Wyłączyć projektory

Czy pismo obrazkowe zdominuje współczesną komunikację

Zapotrzebowanie ludzi na zrozumienie różnych problemów rośnie, a ich zdolność koncentracji maleje. Zapotrzebowanie ludzi na zrozumienie różnych problemów rośnie, a ich zdolność koncentracji maleje. Comstock Images / Getty Images
Czy nasza cywilizacja wróci do pisania i opowiadania po erze pisma obrazkowego (obecnie w rozkwicie).

„REKRUTUJEMY! Storyboardziści i aktorzy rysującej ręki poszukiwani” – tak zaczyna się ogłoszenie, które 3 czerwca 2016 r. pojawiło się na stronie agencji Explainvisually.co i błyskawicznie zdobyło popularność na Facebooku. Co w nim tak interesującego, że w ciągu kilku dni obejrzało je 25 tys. widzów? Otóż informacja, że ręce do pracy potrzebne są bynajmniej nie w przenośni. W filmach produkowanych przez powstałą dwa lata temu agencję to właśnie ręce są najważniejsze. Dłonie aktorów, które układają i pokazują przedmioty oraz odpowiednio gestykulują, a także scenarzystów i rysowników, które trzymając marker, rysują. Firma zajmuje się bowiem wyjaśnianiem skomplikowanych zagadnień za pomocą prostych rysunków i układów. Historie poważne i humorystyczne powstały już na zlecenie wielu znanych firm, takich jak m.in. Orange, UniCredit, Carlsberg, Tesco czy Credit Agricole.

Wielkie zainteresowanie, z jakim spotkała się oferta firmy, jest konsekwencją fundamentalnych zmian, jakie zachodzą we współczesnej masowej komunikacji, a które mają wpływ również na sferę polityczną, społeczną i gospodarczą.

Wiedza nieprzyswajalna

Współczesny człowiek ma do czynienia z potężnym paradoksem będącym rezultatem rozwoju nowych technologii informatycznych i rosnącego skomplikowania dzisiejszego świata: by skutecznie działać, musi brać pod uwagę coraz więcej czynników, ponieważ gęstnieje sieć powiązań pomiędzy różnymi zjawiskami. Chcąc zaciągnąć kredyt, powinien przyjrzeć się nie tylko jego oprocentowaniu, ale i wielu innym czynnikom ryzyka, jak np. zmiany polityczne, które mogą sprawić, że niemal pewne – jak się wydawało kilka lat temu – wejście Polski do strefy euro oddaliło się w nieokreśloną przyszłość, co boleśnie odczuwają właściciele pożyczek w tej walucie.

Ja My Oni „Jak się dogadać” (100110) z dnia 01.08.2016; Jak się porozumiewać; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyłączyć projektory"
Reklama