Ja My Oni

Niezależność czy przynależność

Towarzyscy mają się lepiej

Ludzie nie są świadomi tego, że grupowa przynależność wiąże się z lepszym zdrowiem. Ludzie nie są świadomi tego, że grupowa przynależność wiąże się z lepszym zdrowiem. Getty Images
W czym człowiekowi pomaga, w czym przeszkadza akcesja do grup, wspólnot, organizacji społecznych.
Wchodzenie w sieci społeczne wiąże się także z takimi wskaźnikami psychicznego dobrostanu, jak zapadalność na depresję, oraz poważniejszymi chorobami jak udary.Getty Images Wchodzenie w sieci społeczne wiąże się także z takimi wskaźnikami psychicznego dobrostanu, jak zapadalność na depresję, oraz poważniejszymi chorobami jak udary.

Nie tylko bliskie związki pozwalają człowiekowi zachować dobrostan psychiczny i fizyczny. Zależy on także od przynależności do grup społecznych, z których członkami niekoniecznie łączą go bliskie więzi. Pozwala to jego życiu nadać kierunek, poczucie sensu i celu, a w efekcie ma to związek zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym. Przynależność do grup daje poczucie egzystencjalnego bezpieczeństwa.

Z jednej zatem strony akcesję do grup społecznych i budowanie społecznych sieci określa się czasem mianem społecznej kuracji.

Ja My Oni „Dobrostan” (100158) z dnia 25.11.2019; Poprawić świat wokół; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezależność czy przynależność"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >