Ja My Oni

Czy leci z nami pilot

O dwoistości ludzkiego umysłu

Umysł, kiedy tylko może, zdaje się na autopilota, czyli działa bezrefleksyjnie i nawykowo. Umysł, kiedy tylko może, zdaje się na autopilota, czyli działa bezrefleksyjnie i nawykowo. Mirosław Gryń / Polityka
O automatyzmach w ludzkich umysłach i związanych z nimi turbulencjach w zachowaniach.
Odpowiednio wyćwiczony umysł zaczyna bezwiednie odpierać pokusy, wspierając zaangażowanie w to, co dla osoby naprawdę ważne.Mirosław Gryń/Polityka Odpowiednio wyćwiczony umysł zaczyna bezwiednie odpierać pokusy, wspierając zaangażowanie w to, co dla osoby naprawdę ważne.

Wspólną cechą wszelkich uzależnień jest to, że wymykają się spod kontroli. Osoby uzależnione odczuwają nawracające pragnienie zażycia substancji psychoaktywnej lub wykonania określonej czynności. Jest ono tak silne, że nie potrafią mu się oprzeć pomimo świadomości, że ucierpią na tym istotne dla nich wartości – zdrowie, relacje z innymi, praca, bezpieczeństwo finansowe, możliwość samostanowienia, szacunek do siebie. Niegdyś uleganie impulsom towarzyszącym uzależnieniom nazywano słabością, dzisiaj traktuje się je jako konflikt między dwoma rodzajami procesów umysłowych – automatycznymi a kontrolowanymi.

Ja My Oni „Nałogi” (100162) z dnia 24.02.2020; Jak się wpada w nałóg; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy leci z nami pilot"
Reklama