Ja My Oni

Nie bądź obojętny

Jak wspierać osoby LGBT

Manifestacja wsparcia dla osób LGBT+ i Margo – aresztowanej dwa dni wcześniej w Warszawie aktywistki LGBT+ Manifestacja wsparcia dla osób LGBT+ i Margo – aresztowanej dwa dni wcześniej w Warszawie aktywistki LGBT+ Karolina Misztal / Reporter
Co może zrobić osoba heteroseksualna, żeby nie traktować osób LGBT+ jako zagrożenia i je wspierać.

Jak się pozbyć uprzedzeń i stereotypów.

Dorastając i żyjąc w homofobicznym społeczeństwie, nasiąkamy stereotypami i uprzedzeniami wobec osób LGBT+ bezwiednie, w całym procesie socjalizacji. Już przedszkolaki – nie od dziś przecież – wyzywają się od pedałów. Nie rozumieją, co to właściwie oznacza, ale już czują, że to obelga. Później słyszą, że geje i lesbijki nie powinni wykonywać pewnych zawodów, że mają określone cechy charakteru, że wszyscy wykazują pewne zachowania. Powstaje mylny obraz jednolitej grupy, o której mamy jakąś „wiedzę”. Pozbywanie się stereotypów jest procesem równie długim jak ich nabywanie i wymaga pewnego wysiłku poznawczego. Trzeba stereotypowe myślenie u siebie zauważyć, a następnie poddać je refleksji. Skąd ja to właściwie wiem? Czy to aby nie kompletna bzdura? Jak to się ma do znanej mi osoby LGBT+? Kontakt z konkretnym człowiekiem daje najbardziej naturalną okazję do podważania własnych stereotypów. Ale jeśli wydaje ci się, że nie znasz lesbijki albo geja, poczytaj kilka wywiadów, poszukaj blogów czy vlogów, materiałów pochodzących od osób LGBT+, bo to one są ekspertami od własnego życia. Jeśli potrzebujesz wiedzy od profesjonalistów, przeczytaj oświadczenia towarzystw naukowych, psychologicznych, seksuologicznych, zapoznaj się z aktualnym stanem wiedzy, pomagając w ten sposób umysłowi odciąć się od starych, powielanych wciąż jeszcze rozpoznań rodem z XIX w. Konfrontuj z nimi swoje nawykowe przekonania i identyfikuj je jako nabyte „skądś”, od „kogoś”, czyli drogą społecznego dziedziczenia.

W dzisiejszej sytuacji politycznej w Polsce dochodzi jeszcze wrogość wobec osób LGBT+. Jest ona systematycznie podsycana przez państwową propagandę. Homofobią zarażane są coraz liczniejsze grupy Polek i Polaków.

Ja My Oni „Ludzie LGBT+” (100173) z dnia 17.08.2020; Inni wobec nich; s. 111
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie bądź obojętny"
Reklama