Niezbędnik

AI

W potocznym wyobrażeniu AI kojarzy się z maszynami myślącymi podobnie jak ludzie i często podobnie się zachowującymi. W potocznym wyobrażeniu AI kojarzy się z maszynami myślącymi podobnie jak ludzie i często podobnie się zachowującymi. Science Picture Co/SuperStock / Corbis
Futurolodzy obiecywali, że najpóźniej w 2000 r. ludzie korzystać będą z usług inteligentnych robotów podających drinki i sprzątających ich mieszkania. Takich służących ciągle nie ma, ale rozwój systemów sztucznej inteligencji (AI) nieustannie przyspiesza.
Wizualizacja świata inteligentnych robotów.Blutgruppe/Corbis Wizualizacja świata inteligentnych robotów.

Dave, przestań... Ja czuję... Mój umysł odchodzi... Ja czuję – pamiętna scena z filmu „2001: Odyseja kosmiczna”. Dave Bowman odcina od zasilania komputer HAL 9000, który wpadł na pomysł, żeby uśmiercać członków załogi statku kosmicznego lecącego w kierunku Jowisza. Kultowe dzieło Stanleya Kubricka oparte na powieści Arthura C. Clarka weszło na ekrany kin w 1968 r. Kilkanaście lat wcześniej, w 1956 r., w Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych odbyła się słynna konferencja uznawana za początek systematycznych prac nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Niezbędnik Inteligenta „Zrozumieć mózg” (100071) z dnia 15.04.2013; Mózg wizjonerów; s. 85
Reklama