Niezbędnik

Czy szczepionki są bezpieczne?

78. Czy szczepionki są bezpieczne?

Szczepionki są nie tylko jednym z największych osiągnięć medycyny, ale również jednym z najlepiej przebadanych i najbezpieczniejszych spośród zarejestrowanych preparatów medycznych. Szczepionki są nie tylko jednym z największych osiągnięć medycyny, ale również jednym z najlepiej przebadanych i najbezpieczniejszych spośród zarejestrowanych preparatów medycznych. Shutterstock

Każdy preparat dopuszczony przez państwowe instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo leków jest bezpieczny z definicji. Przeszedł bowiem długotrwałe rygorystyczne badania dotyczące oddziaływania na organizm człowieka. Oczywiście może się zdarzyć, że jakaś substancja przejdzie pozytywnie wszystkie testy, a później – po zastosowaniu milionów dawek – okaże się dla jakiejś, nielicznej najczęściej, grupy osób szkodliwa. Do takiej sytuacji dochodzi jednak niezwykle rzadko.

Ponieważ szczepionki są szczególnymi preparatami – podawanymi masowo zdrowym ludziom, w tym dzieciom i niemowlakom – bada się je jeszcze dokładniej niż inne leki.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Zdrowie; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy szczepionki są bezpieczne?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >