O Polityce

Dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

plakat debaty Dlaczego Polki nie rodzą dzieci? plakat debaty Dlaczego Polki nie rodzą dzieci? materiały prasowe / materiały prasowe
Rusza kolejna edycja Akademii PWN: wiedza na łączach!

9 maja o 18.00 w Skwerze - filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny odbędzie się otwierające kolejną edycję projektu Akademia PWN: Wiedza na łączach spotkanie Dlaczego Polki nie rodzą dzieci?. Zaproszeni goście podyskutują o faktycznych przyczynach zmniejszającej się w Polsce dzietności. Po ogromnym sukcesie pierwszej edycji projektu stworzono również specjalny Klub Akademii PWN dla miłośników nauki w jej nowatorskim wydaniu. Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo w sieci na stronie www.wiedza.pwn.pl.

Raport CBOS z marca 2013 roku wskazuje, że aż co dziesiąta Polka w ogóle nie planuje zostać matką, a poziom dzietności w naszym kraju jest jednym z najniższych nie tylko w Unii Europejskiej, ale również na świecie. Wyniki badań skłaniają do postawienia pytania
o przyczyny takiej sytuacji, a mogą być one różnorodne - zmiana systemu wartości, kryzys gospodarczy, nieodpowiednia polityka prorodzinna, realna niechęć lub obawy. Czy współczesna Polka to silna wyzwolona kobieta, która pnie się po szczeblach kariery, traktując zakładanie rodziny jako coś, co mogłoby zagrozić realizacji jej marzeń? A może to w głębi duszy wciąż przysłowiowa Matka Polka, obawiająca się jednak podjęcia decyzji o potomstwie z powodu groźby utraty pracy, złej sytuacji finansowej, niedostatecznego zaplecza socjalnego, czy wsparcia ze strony partnera?

Inspiracją do podjęcia rozmowy na ten temat jest wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka Współczesne Społeczeństwo Polskie. W dyskusji udział wezmą redaktorki książki, socjolożki - prof. Anna Giza i dr Małgorzta Sikorska; socjolożka, feministka i publicystka - dr Julia Kubisa; socjolog, badacz zmian obyczajów w kulturze zachodniej, autor wydanej przez PWN Socjologii rodziny - prof. Tomasz Szlendak. Dyskusję poprowadzi publicysta
i dziennikarz Jacek Żakowski.

Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo w sieci na stronie www.wiedza.pwn.pl. Widzowie będą mogli realnie wziąć udział w dyskusji i zadać pytania za pośrednictwem Internetu.

Druga edycja projektu to również inauguracja Klubu Akademii PWN. Na stronie internetowej są już dostępne szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy www.wiedza.pwn.pl/klub-akademii-pwn. Członkostwo jest bezpłatne i pozwala miłośnikom nauki pozostać z wiedzą „na łączach” również pomiędzy kolejnymi spotkaniami odbywającymi się w ramach Akademii PWN. Gwarantuje też dostęp do dodatkowych materiałów, zniżek, konkursów z nagrodami ipierwszeństwo wejścia na specjalne wydarzenia.

Dyskusja odbędzie się 9 maja 2013 roku o godz. 18:00 w Skwerze - filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a w Warszawie.

Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo wejścia na spotkanie będą miały osoby, które wyślą mailowe zgłoszenie na adres spoleczenstwo@tfc.com.pl W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu wybranych książek Wydawnictwa Naukowego PWN z 20% rabatem.

Więcej informacji na temat projektu Akademia PWN: wiedza na łączach znajdą Państwo na stroniewww.wiedza.pwn.pl.

Kolejne spotkanie w ramach Akademii PWN jużw czerwcu.

***

Dr hab. Anna Giza, profesor Uniwersytetu Warszawskiego – socjolog, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Pracownią Badań nad Kapitałem Społecznym. Jej doświadczenie badawcze obejmuje zarówno projekty biznesowe, jak i akademickie oraz społeczne. Doświadczenie wyniesione z prowadzenia praktycznie zorientowanych badań społecznych oraz przyjaznego przekazywania diagnoz naukowych szerszej publiczności stara się wykorzystać na rzecz zbliżenia nauki i „praktyki”, a w szczególności – na rzecz zwiększenia publicznej wiedzy o kwestiach społecznych. W sferze teorii zajmuje się historią i współczesnością rodziny, problematyką kapitału społecznego i ekonomii społecznej. Opublikowała m.in. książki: Przemiany więzi społecznych, napisaną wspólnie z Mirosławą Marody (pozycja ta otrzymała prestiżową nagrodę im. Jana Długosza), Rodzina
a system społeczny
oraz Współczesne społeczeństwo polskie, we współpracy z Małgorzatą Sikorską.

Dr Małgorzata Sikorska - socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Do jej zainteresowań naukowych należą kwestie związane z socjalizacją rodziny, w szczególności zmiany zachodzące w sferze życia rodzinnego: nowe role matki, ojca oraz dziecka a także psychologia społeczna. Jest autorką wielu publikacji z zakresu socjologii rodziny: Nowa matka, nowy ojciec, nowe dziecko -
o nowym układzie sił w polskich rodzinach
, Polska rodzina - jaka jest, jak się zmienia? a także współautorką wydanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN podręcznika Współczesne społeczeństwo polskie, będącego studium przemian zachodzących we współczesnej Polsce na przestrzeni lat.

Dr Julia Kubisa - socjolożka, feministka i publicystka. Dr socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się przemianami świata pracy widzianymi z feministycznej perspektywy. Uważa, że nie wszystko musi mieć rynkową wartość. Napisała doktorat o aktywizacji związkowej sfeminizowanych grup zawodowych na przykładzie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek
i Położnych. Ostatnio zajmowała się badaniem prekariatu wśród studentów, migracji pracowników ochrony zdrowia i programów przeciwdziałania biedzie. Wieloletnia członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca. Prowadziła kilka Manif i wiec "Marsz Równości idzie dalej" w listopadzie 2005 r. W 2006 roku założyła wraz z Sylwią Chutnik i Anną Pietruszką-Dróżdż Fundację MaMa, w której co prawda już nie działa, ale zawsze ją wspiera. Pracowała jako doradczyni do spraw dialogu społecznego dla OPZZ, współpracuje z organizacjami związkowymi w Polsce. Publicystka i członkini redakcji "Przekroju" Romana Kurkiewicza. Obecnie stała komentatorka Dziennika Opinii. Mama Róży, mieszka w Warszawie.

Prof. dr hab. Tomasz Szlendak - socjolog. Kierownik Zakładu Badań Kultury w Instytucie Socjologii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Bada zmiany obyczajów w kulturze zachodniej, biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika "Polityka" w pierwszej edycji konkursu "Zostańcie z nami". Jest autorem takich książek jak Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie; Leniwe maskotki, rekiny na smyczy. W co kultura konsumpcyjna przemieniła mężczyzn i kobiety; Supermarketyzacja. Religia i obyczaje seksualne młodzieży w kulturze konsumpcyjne.

***

Akademia PWN: wiedza na łączach to spotkania z wybitnymi profesorami, którzy podpowiadają, jak z pozoru trudne zagadnienia współczesnej nauki przekładają się na życie codzienne. Każdy może zostać uczestnikiem naszej akademii i wziąć udział w niezwykłych spotkaniach z wiedzą. Wystarczy łącze internetowe, wszystkie wykłady i dyskusje transmitowane będą na żywo w sieci.

***

Wydawnictwo Naukowe PWN jest najstarszym i największym wydawcą w Polsce, od ponad 60 lat udostępniającym czytelnikom najwybitniejsze prace naukowe autorów polskich i zagranicznych. Nakładem wydawnictwa ukazuje się około 500 tytułów rocznie: są to publikacje książkowe, e-booki
i produkty multimedialne. Wiodącymi publikacjami są podręczniki akademickie, publikacje naukowe, popularno-naukowe, książki dla profesjonalistów i inne produkty służące poszerzaniu wiedzy.

Publikacje PWN-u są dostępne w wersjach papierowych i elektronicznych w sklepach w całym kraju
i w księgarni internetowej, a także w ibuku, nowoczesnej czytelni on-line.

Dodatkowych informacji udziela:

Liliana Skoczylas

Koordynator Projektów Marketingowych

Dział Marketingu i Promocji Publikacji Akademickich

WYDAWNICTWO NAUKOWE PWN

ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa

tel. +48 22 695 41 85

kom. +48 502 796 070

liliana.skoczylas@pwn.com.pl

www.pwn.pl

Piotr Szmigielski

Koordynator projektu

Task Force Consulting Sp. z o.o.

ul. Kolbego 2B, 02-781 Warszawa

tel. +48 22 855 56 85

kom. +48 507 093 507

p.szmigielski@tfc.com.pl

www.tfc.com.pl

Reklama
Reklama