O Polityce

Cyberiada w Poznaniu

materiały prasowe / materiały prasowe
25 maja w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się polska prapremiera "Cyberiady" Krzysztofa Meyera.

Dzieło to, chociaż powstało w 1970 roku, w Polsce było prezentowano jedynie we fragmencie – w 1971 roku TVP SA przygotowała i zarejestrowała I akt opery. Prapremiera światowa odbyła się w 1986 roku w Operze w Wuppertalu.

Premiera przygotowana została w związku z obchodami 70 rocznicy urodzin Krzysztofa Meyera, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Krzysztof Meyer tak mówi o pracy nad operą:

Nad "Cyberiadą" pracowałem w okresie, kiedy tendencje awangardowe były w muzyce polskiej jeszcze bardzo żywe. Aleatoryzm, sonoryzm, bruityzm i inne zjawiska cechujące wówczas tzw. szkołę polską, były dla mnie czymś najzupełniej oczywistym i naturalnym. (...) "Cyberiada" była próbą przeniesienia tych zjawisk na teren muzyki operowej. Okazało się, że techniki te doskonale nadawały się dla muzyki scenicznej, co więcej, były w stanie realizować różne odcienie ekspresyjno-wyrazowe - od dramatycznych, po groteskowe, od melancholijnych po wesołe.

Podstawę libretta stanowią opowiadania Stanisława Lema, pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się w świecie robotów i inteligentnych maszyn. Lem umiejętnie łącząc baśń i fantasy, tworzy przypowiastki filozoficzne, rozważa problemy społeczne, zastanawia się nad rzeczywistą poprawą jakości naszego życia poprzez rozwój technologii.

Spektakl w Teatrze Wielkim w Poznaniu przygotowuje od strony muzycznej maestro Krzysztof Słowiński, stroną inscenizacyjną zajmie się Ran Arthur Braun, reżyser wszechstronnie wykształcony (m.in. po klasie fortepianu i śpiewu w Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie), współpracownik między innymi Davida Pountneya przy „Pasażerce” M. Weinberga, wystawianej w Operze Narodowej w Warszawie, w październiku 2012 w Teatrze Wielkim w Poznaniu wystawiana była jego „Cyganeria” Pucciniego, zrealizowana we współpracy z Estońską Operą Narodową.

Scenografię do spektaklu zaprojektował Justin C. Arienti.

Więcej na www.opera.poznan.pl

Reklama
Reklama