O Polityce

Cyberiada w Poznaniu

materiały prasowe / materiały prasowe
25 maja w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się polska prapremiera "Cyberiady" Krzysztofa Meyera.

Dzieło to, chociaż powstało w 1970 roku, w Polsce było prezentowano jedynie we fragmencie – w 1971 roku TVP SA przygotowała i zarejestrowała I akt opery. Prapremiera światowa odbyła się w 1986 roku w Operze w Wuppertalu.

Premiera przygotowana została w związku z obchodami 70 rocznicy urodzin Krzysztofa Meyera, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Krzysztof Meyer tak mówi o pracy nad operą:

Nad "Cyberiadą" pracowałem w okresie, kiedy tendencje awangardowe były w muzyce polskiej jeszcze bardzo żywe. Aleatoryzm, sonoryzm, bruityzm i inne zjawiska cechujące wówczas tzw. szkołę polską, były dla mnie czymś najzupełniej oczywistym i naturalnym. (...) "Cyberiada" była próbą przeniesienia tych zjawisk na teren muzyki operowej. Okazało się, że techniki te doskonale nadawały się dla muzyki scenicznej, co więcej, były w stanie realizować różne odcienie ekspresyjno-wyrazowe - od dramatycznych, po groteskowe, od melancholijnych po wesołe.

Podstawę libretta stanowią opowiadania Stanisława Lema, pod tym samym tytułem.  Akcja rozgrywa się w świecie robotów i inteligentnych maszyn. Lem umiejętnie łącząc baśń i fantasy, tworzy przypowiastki filozoficzne, rozważa problemy społeczne, zastanawia się nad rzeczywistą poprawą jakości naszego życia poprzez rozwój technologii.

Spektakl w Teatrze Wielkim w Poznaniu przygotowuje od strony muzycznej maestro Krzysztof Słowiński, stroną inscenizacyjną zajmie się Ran Arthur Braun, reżyser wszechstronnie wykształcony (m.in. po klasie fortepianu i śpiewu w Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie), współpracownik między innymi Davida Pountneya przy „Pasażerce” M. Weinberga, wystawianej w Operze Narodowej w Warszawie, w październiku 2012 w Teatrze Wielkim w Poznaniu wystawiana była jego „Cyganeria” Pucciniego, zrealizowana we współpracy z Estońską Operą Narodową.

Scenografię do spektaklu zaprojektował Justin C. Arienti.

Więcej na www.opera.poznan.pl

 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama