Nowy Pomocnik Historyczny – na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego
Mija 70 lat od wydarzenia, o które do dziś spierają się historycy. Czy musiało do niego dojść? Czy dało się temu zapobiec? Pytamy w wydanym właśnie Pomocniku Historycznym.
Polityka

Czy Powstanie Warszawskie miało sens? Dlaczego wybuchło i czy nie było innego wyjścia? 

Zachęcamy do lektury najnowszego Pomocnika Historycznego POLITYKI, przygotowanego specjalnie na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Powojenna historia Polski sprawiła, że nie można było swobodnie i rzetelnie opowiadać o Powstaniu Warszawskim i spierać się o jego sens.  

„Zgodnie z zasadami, na jakich tworzymy Pomocniki Historyczne, chcemy przede wszystkim o tym powstaniu opowiedzieć, oświetlić je na wielu płaszczyznach, pokazać rozliczne konteksty. Bardzo ważne jest zrozumienie fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego i wypracowanej w jego strukturach koncepcji powstania powszechnego.

Z tej perspektywy Powstanie Warszawskie – choć w ostatecznym rozrachunku wielce tragiczne – nie było politycznym kaprysem. Co nie uchyla pytań o zasadność wyboru miejsca, terminu, organizacji i dowodzenia. A także pytań o moralny i historyczny sens ostatniej polskiej insurekcji. Zatem – co tak naprawdę wydarzyło się przed 70 laty? Razem z naszymi autorami zapraszamy do poszukania odpowiedzi” – piszą we wstępie redaktor naczelny Jerzy Baczyński i redaktor wydania Leszek Będkowski.

Pomocnik Historyczny – już w sprzedaży! Dostępny m.in. w ramach prenumeraty POLITYKI Cyfrowej oraz w naszej księgarni internetowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj