O Polityce

Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie... Nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI

Polityka
Od 29 sierpnia w sprzedaży nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI „Niepodległość 1918”. Ta historia tylko z pozoru jest prosta.

Za podręcznikowym sformułowaniem „W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość” kryje się ogrom dramatów, zwrotów akcji, wysiłek wielu ludzi, ale też dużo przypadków lub zbiegów okoliczności. Zwykle nie pamiętamy, że samo wytyczanie granic Polski trwało bez mała pięć lat, a dokonywało się zarówno przy stole konferencyjnym, jak i w zbrojnej walce. II RP mogła się odrodzić w bardzo różnym kształcie terytorialnym. Mogła się też w ogóle nie odrodzić. Jeszcze bowiem w 1914 r. Polska dla świata nie istniała. Politycy szanowali obowiązujący od stu lat porządek wiedeński, zamykający etap wojen napoleońskich i ustalający nie tylko granice, ale i reguły gry na kontynencie. Nie przewidywały one możliwości odrodzenia się Polski. Encyklopedie nie wymieniały Polski jako państwa, nie było jej na mapach. Byli tylko Polacy.

A jednak Polska się odrodziła. Jak to się stało? Kim byli Ojcowie Założyciele Niepodległej? Jak próbowali wykorzystać nieoczekiwane szanse stworzone wybuchem Wielkiej Wojny? W jaki sposób chcieli tę nową Polskę posklejać i tchnąć w nią życie? Na te pytania odpowiedzą historycy i dziennikarze POLITYKI.

Pomocnik Historyczny „Niepodległość 1918” od 29 sierpnia 2018 r. w kioskach i salonach prasowych. Wydanie specjalne liczy 140 stron, cena: 24,99 zł. Można je kupić na także na www.sklep.polityka.pl.

Zobacz wideo »

Reklama
Reklama