O Polityce

Jubilat na medal

Tadeusz Olszański kończy 90 lat!

Tadeusz Olszański Tadeusz Olszański Michał Mutor/Agencja Gazeta / Polityka

Wieloletni członek naszej redakcji Tadeusz Olszański nieoczekiwanie kończy w tych dniach 90 lat! Autor i tłumacz wielu książek, znakomity publicysta, tłumacz z węgierskiego, hungarysta, urodził się w 1929 r. na południowych Kresach, w Stanisławowie. Dziennikarz nie tylko sportowy, publicysta, tłumacz literatury węgierskiej, pisarz.

W latach wojny wraz z rodzicami jako uchodźca znalazł się na Węgrzech, gdzie uczył się w polskim gimnazjum w Balatonboglár. Po powrocie do Polski ukończył liceum w Opolu, następnie – Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (1952 r.).

Pracę dziennikarską rozpoczął jednak dopiero po 1956 r. w „Sztandarze Młodych”, gdzie kierował działem sportowym. W 1963 r. zainicjował wybieranie Dżentelmena Sportu, co zapoczątkowało promocję zasad fair play nie tylko w Polsce. Pierwszym laureatem tej nagrody został znany pięściarz Zbigniew Pietrzykowski. Dopiero rok później UNESCO powołało Komitet Fair Play i zaczęło promować dżentelmeńską postawę w sporcie. Drugą ważną inicjatywą Tadeusza było powołanie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – to on na łamach „Sztandaru” doprowadził do powstania tej organizacji.

Jako dziennikarz relacjonował sześć igrzysk olimpijskich, od Rzymu do Moskwy. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Sportowiec” oraz redakcji sportowej TVP. Od 1986 r. przebywał na Węgrzech: do 1990 r. jako dyrektor Ośrodka Kultury Polskiej w Budapeszcie, a potem przez cztery lata jako korespondent Polskiego Radia i TVP. Po powrocie związał się z POLITYKĄ, gdzie miał kolegów jeszcze ze „Sztandaru”.

Laureat Złotego Pióra Klubu Dziennikarzy Sportowych (1971 r.) i licznych nagród publicystycznych. Autor kilkunastu książek o tematyce sportowej – m.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Do i od Redakcji; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Jubilat na medal"
Reklama