O Polityce

Przedwyborcza debata w POLITYCE

Co zmienią te wybory?

Od lewej: Łukasz Lipiński, Mikołaj Cześnik, Tomasz Karoń, Anna Materska-Sosnowska, Beata Rogulska i Wojciech Szacki. Od lewej: Łukasz Lipiński, Mikołaj Cześnik, Tomasz Karoń, Anna Materska-Sosnowska, Beata Rogulska i Wojciech Szacki. Tadeusz Późniak / Polityka

W niedzielę 13 października Polacy wezmą udział w najważniejszych wyborach od tych z 4 czerwca 1989 r. Według ekspertów, którzy wzięli udział w debacie zorganizowanej 4 października przez redakcję tygodnika POLITYKA oraz centrum analityczne Polityka Insight, nie ma w tym stwierdzeniu przesady. – To są fundamentalne wybory – podkreślała dr Anna Materska*Sosnowska, politolog z Instytutu Nauk Politycznych UW. – Zdecydujemy w nich o tym, jaka będzie rola państwa, jaka podmiotowość obywatela, jaka rola Kościoła, mediów i organizacji pozarządowych. Będziemy decydować też o tym, czy chcemy mieć szkołę zarządzaną przez samorząd, czy przez ministra – mówiła.

Czy wynik wyborów rzeczywiście jest już przesądzony? – zastanawiali się nasi goście. Niektóre badania wskazują, że wielu Polaków decyzję, na kogo oddać głos, podejmuje w ostatnich dniach przed wyborami. Są nawet i tacy, którzy robią to dopiero w lokalu wyborczym. Mikołaj Cześnik, socjolog i politolog, który bada przepływy elektoratów, twierdzi, że niezdecydowani wyborcy określą się w ostatniej chwili. – Setki tysięcy jednostkowych decyzji zdecydują o tym, czy PiS będzie miał 40 czy 45 proc. głosów – zaznaczał podczas debaty. Zwrócił jednocześnie uwagę, że sztab partii Jarosława Kaczyńskiego dobrze zna wyborcę i umie z tej wiedzy skorzystać: mobilizując swój elektorat i demobilizując elektorat opozycji.

Kluczowe w tym wyborczym rozdaniu mogą się okazać głosy wahających się i nowych wyborców. Dlatego decydująca będzie frekwencja. Gdzie partie szukają rezerw? Komu podbierają głosy? Elektoraty przepływają przede wszystkim między Koalicją Obywatelską i Lewicą. PiS o tym wie, dlatego – jak zauważyła dr Materska-Sosnowska – nie zwalcza konkurentów Koalicji i nie angażuje się przesadnie w spory światopoglądowe.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Debata; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Przedwyborcza debata w POLITYCE"
Reklama