O Polityce

Festiwal Script Fiesta 2020 | 3-8 marca 2020

materiały prasowe
Rusza 9. edycja Festiwalu Script Fiesta! To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla profesjonalnych scenarzystów, ale też pasjonatów kina, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze scenariuszem. Festiwal startuje 3 marca i potrwa do 8 marca.

Jako GOŚĆ HONOROWY, prosto z Australii, na festiwalu pojwi się hollywoodzki scenarzysta Luke Davies. Autor nominowanego do Oscara scenariusza „Lion. Droga do domu” i goszczącego w naszych kinach w zeszłym roku filmu „Mój piękny syn” z nagradzaną rolą Timothée'ego Chalameta. Luke Davies jest także odpowiedzialny za scenariusz do serialu HBO „Paragraf 22” - adaptacji kultowej powieści Josepha Hellera w reżyserii George’a Clooneya. Za pomocą transmisji video w wydarzeniu weźmie udział także Pilar Alessandra w Los Angeles - dyrektorka programu scenariopisarstwa w On the Page® i autorka popularnego podcastu o tej samej nazwie oraz książki „Scenariusz w przerwie na kawę”, którą na polski rynek filmowy wprowadza Warszawska Szkoła Filmowa we współpracy z Wydawnictwem Akademickim Dialog.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć szereg filmów nawiązujących tematycznie do wydarzeń festiwalowych. Filmem otwarcia w formie specjalnego pokazu przedpremierowego będzie „Zdrajca”. Analityk opowieści Artur Wyrzykowski porwie się ze swoją „ekierką” na nagrodzony za scenariusz w Cannes i na Gali Europejskich Nagród Filmowych kostiumowy melodramat „Portret kobiety w ogniu” (reż. Céline Sciamma), a o tym, jak powstawał jeden z najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych tego sezonu – „Wiatr. Thriller dokumentalny”, opowie jego scenarzysta i reżyser Michał Bielawski.

Na uczestników czeka długa lista wykładów i spotkań z najróżniejszymi specjalistami branży filmowej. Gabriela Muskała opowie jak doświadczenie dramatopisarki i scenarzystki wpływa na pracę aktorki, a Jakub Żulczyk odpowie na pytanie czym różni się praca scenarzysty od pisania powieści i czy po sukcesie serialu „Ślepnąć od świateł” planuje scenariusz filmu fabularnego. Zaplanowano spotkania z utalentowanymi scenarzystkami i scenarzystami, między innymi Martą Szymanek, Łukaszem M. Maciejewskim, Karoliną Szablewską, czy Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza do nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Joanna Solecka postara się odpowiedzieć dlaczego myślenie o publiczności jest częścią rozwoju scenariusza i co Audience Design ma wspólnego z Design Thinking. Wieloletnia Dyrektor Artystyczna Festiwalu Script Fiesta - Agnieszka Kruk zdradzi jak wpisać życie w filmową opowieść przy budowaniu scenariusza do filmu biograficznego, a Joanna Dylewska opowie czego szuka w scenariuszu dla siebie jako autorki zdjęć. Z kolei Michał Oleszczyk rozłoży na czynniki pierwsze najbardziej kultowy tytuł każdych świąt – „Kevina samego w domu”.

Wspólnie z Papaya Young Directors organizatorzy zapraszają na wykład Natalii Borawskiej – specjalistki od storytellingu w komunikacji marketingowej oraz członkini jury konkursu Papaya Young Directors, na temat tego, jak tworzyć kampanie dla globalnych marek nie tracąc przy tym filmowej pasji. A czy warto, a co trzeba negocjować, dowiemy się od Alicji Grawon-Jaksik, Prezeski Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, która przybliży tajniki developmentu filmowego w relacji scenarzysty z producentem. Z kolei Jakub Stokalski i Wojciech Setlak z 11 bit studios podzielą się swoją wiedzą jak pogodzić kontrolę na rozwojem narracji z wolnością wyboru w scenariuszach dzieł interaktywnych.

Na festiwalu odbędą się także panele dyskusyjne. Ilona Łepkowska i Krzysztof Rak, przedstawiciele zarządu Gildii Scenarzystów Polskich, spróbują odpowiedzieć na pozornie proste pytanie – po co nam Gildia? Anna Bielak, Agnieszka Wasiak i Krzysztof Rak przybliżą takie pojęcia jak mentoring, consulting i script doctoring. Nie zabraknie także producentów. W silnej reprezentacji Festiwal odwiedzą Leszek Bodzak, Renata Czarnkowska-Listoś i Michał Chaciński, który powiedzą czego szukają w scenariuszach czołowi polscy producenci, jak docierają do nowych tekstów, z czym warto się do nich zgłaszać i jakich projektów, ich zdaniem, potrzebuje polskie kino?

Zamknięcie 9. edycji Festiwalu Scenarzystów Script Fiesta, podczas którego poznamy zwycięzców w konkursach scenariuszowych, uświetni spotkanie z Andrzejem Mularczykiem, legendą polskiego scenariopisarstwa, autorem kultowej trylogii “Sami Swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego czy serialu “Dom” w reżyserii Jana Łomnickiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć, w ramach pierwszego publicznego pokazu, seans zremasterowanej wersji oryginalnej (czarno-białej) filmu „Sami Swoi”.

Warszawska Szkoła Filmowa jak co roku zaprasza na Pitch Fiestę, podczas której wszyscy chętni twórcy będą mogli zaprezentować swoje teksty i pomysły profesjonalnym producentom, oraz na sesje czytania scenariuszy w reżyserii Veronici Andersson. Po raz trzeci festiwalowi towarzyszy również Spotkanie Wydawnictw dla Dzieci i Młodzieży oraz Branży Filmowej w formie Śniadania Literacko-Filmowego w Barze Studio.

Wszystkie wydarzenia w Kinie Elektronik (oprócz warsztatów, na które obowiązują wcześniejsze zapisy, Śniadania i Pitch Fiesty, na które obowiązuje rejestracja) są otwarte dla szerokiej publiczności i bezpłatne. Na sense filmowe obowiązuje wstęp wolny dla akredytowanych uczestników festiwalu. Pozostali widzowie są proszeni o odebranie bezpłatnej wejściówki w kasie Kina Elektronik. Wejściówki można odbierać na dzień przed wydarzeniem. Wyjątek stanowi film otwarcia – obowiązują zaproszenia.

Więcej informacji na https://scriptfiesta.pl/.

Reklama
Reklama