O Polityce

24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – muzyczne tournée po Warszawie

materiały prasowe
Między 13 maja a 9 czerwca muzycy Sinfonii Varsovii odbędą tournée po Warszawie, występując z zaproszonymi gośćmi na sześciu scenach stolicy. W programie 24. Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu są premiery, koncerty symfoniczne i kameralne, wydarzenia dla najmłodszej publiczności oraz nowe muzyczne formaty. Wystąpią m.in. wiolonczelista Jakob Kullberg, skrzypek Jakub Haufa oraz śpiewacy i śpiewaczki: Iwona Sobotka, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Konieczny. Orkiestrę poprowadzą Henrik Nánási, Christopher Austin, Daniel Mieczkowski i Joolz Gale.

PODRÓŻ PRZEZ WARSZAWĘ

W 2024 festiwal ponownie rusza w muzyczną podróż przez Warszawę. Poza Pawilonem Koncertowym orkiestry, wydarzenia tegorocznej odsłony odbędą się także w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, audytorium Muzeum Historii Polski, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 i Teatrze Lalka.

20 LAT POLSKI W ZJEDNOCZONEJ EUROPIE

Ważnym wątkiem festiwalu będzie przekraczanie bariery sceny i włączanie publiczności w wykonanie dzieła muzycznego. W koncercie inauguracyjnym, 13 maja o 19:00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, wyłonieni w przesłuchaniach mieszkańcy i mieszkanki stolicy tworzący Warszawski Chór Obywatelski pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego, wraz z Chórem Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią i gwiazdorską obsadą solistów, wykonają IX Symfonię d-moll Ludwiga van Beethovena ze słynną finałową Odą do radości, której melodia stała się oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.

Koncert ten uczci dwa ważne wydarzenia: 20-lecie akcesji Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004) oraz 200-lecie premiery IX Symfonii Beethovena (7 maja 1824). W partiach solowych wystąpią Iwona Sobotka (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Tomasz Konieczny (bas). Koncert poprowadzi węgierski dyrygent związany m.in. z Komische Oper
w Berlinie, Henrik Nánási.

NOWY FORMAT: USIĄDŹ W ORKIESTRZE!

Koncert finałowy 9 czerwca o 18:00 pozwoli słuchaczom na zmianę perspektywy odbioru wykonywanych utworów. Muzycy Sinfonii Varsovii w symfonicznym składzie, siądą rozproszeni w przestrzeni półplenerowego Pawilonu Koncertowego przy Grochowskiej 272. Publiczność znajdzie się tym samym we wnętrzu orkiestry, krzesło w krzesło z grającymi muzykami i usłyszy prezentowane dzieła tak, jak ich wykonawcy.

Muzyce towarzyszyć będą związane z nią opowieści dyrygenta Joolza Gale’a i gospodarza wieczoru, dyrektora orkiestry Janusza Marynowskiego. Wybrane na tę okazję utwory pozwolą zaprezentować możliwości różnych sekcji zespołu. Będą to dzieła takich kompozytorów, jak Samuel Barber (Adagio na smyczki), Béla Bartók (Tańce z Transylwanii BB.102b), Luciano Berio (Wariacje na temat Boccheriniego), Benjamin Britten (Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę op. 34), Aaron Copland (Fanfara dla zwykłego człowieka), Alberto Ginastera (Koncert na smyczki op. 33), Paul Hindemith (Symfoniczne metamofozy na tematy Webera) i Siergiej Prokofiew (I Symfonia op. 25 Klasyczna).

PREMIERY

4 czerwca o 19:00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego odbędzie się światowe prawykonanie Western – II Koncertu wiolonczelowego Nielsa Rønsholdta. Duński kompozytor średniego pokolenia określa swoje dzieło jako „introwertyczną i subtelną refleksję” na temat „autentyczności i przynależności”, „własnego miejsca na świecie pod względem muzycznym i kulturowym”. Jego tytuł odzwierciedla tożsamościowe napięcie między identyfikacją z tradycją popularnej muzyki amerykańskiej a dziedzictwem europejskiej muzyki klasycznej. Utwór powstał na zamówienie duńskiego wiolonczelisty Jakoba Kullberga, który wykona go tego wieczoru w zestawieniu z Koncertem wiolonczelowym Roberta Schumanna. Program dopełnią dzieła dwóch XX-wiecznych twórców, stanowiące hołdy dla muzycznej przeszłości ich krajów – Fantazja na temat Thomasa Tallisa Anglika Ralpha Vaughana Williamsa oraz Nagrobek Couperina francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela. Sinfonię Varsovię poprowadzi Brytyjczyk Christopher Austin.

Natomiast 28 maja o 19:00 w audytorium Muzeum Historii Polski, z okazji 75. urodzin kompozytora, Sinfonia Varsovia przedstawi polską premierę Incontri Piotra Mossa, utworu z 1982 roku, otwierającego jego emigracyjny, paryski okres twórczości. Usłyszymy też muzykę innych kompozytorów zmuszonych do poszukiwania drogi życiowej i twórczej poza granicami swoich krajów: Koncert skrzypcowy op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda w wykonaniu koncertmistrza Sinfonii Varsovii Jakuba Haufy i Tańce symfoniczne op. 45 Siergieja Rachmaninowa, utwory pisane w latach II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie obaj twórcy przebywali na emigracji – z nazistowskiej Austrii i sowieckiej Rosji.

KONCERTY KAMERALNE I FAMILIJNE

Podczas festiwalu publiczność będzie mogła posłuchać efektów całorocznej pracy uczestników akademii orkiestrowej Sinfonii Varsovii. 28 maja o 19:00 w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 akademicy wystąpią w kameralnym repertuarze wspólnie z muzykami Sinfonii Varsovii, pod opieką drugiego koncertmistrza orkiestry, skrzypka Adama Siebersa. Zabrzmi wybór części z III Symfonii Es‑dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena oraz z rekonstrukcji oryginalnej wersji I Serenady D-dur op. 11 Johannesa Brahmsa – obie w wersji na nonet instrumentalny, jak również Koncert D-dur na trąbkę i smyczki Giuseppe Tartiniego, będący aranżacją Koncertu E-dur na skrzypce i smyczki DouT 53 tego kompozytora.

Z kolei 1 czerwca o 11:00 i 13:00 w Teatrze Lalka najmłodsza publiczność będzie mogła się spotkać w Dzień Dziecka z bajkowym smokiem Bazylkiem i kwintetem dętym orkiestry Sinfonia Varsovia Wind Quintet w składzie Andrzej Krzyżanowski (flet), Arkadiusz Krupa (obój), Radosław Soroka (klarnet), Henryk Kowalewicz (waltornia) i Piotr Kamiński (fagot). Podczas gdy muzycy jeździli po świecie, w magazynie instrumentów Sinfonii Varsovii, dotychczasowym schronieniu smoka, przeprowadzono gruntowne porządki. Teraz, z pomocą publiczności, trzeba będzie zbudować smoczy dom na nowo: użyć do tego futerałów, muzycznych wspomnień i pamiątek z podróży.

Muzyce towarzyszyć będą komentarze przybliżające słuchaczom program koncertów, które wygłoszą Karol Furtak, Monika Pasiecznik, Malina Sarnowska, Joolz Gale i Janusz Marynowski.

Bilety na koncert inauguracyjny festiwalu w cenach 35–127 zł dostępne w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz na stronie: https://butik.teatrwielki.pl/

Bilety normalne i ulgowe na pozostałe wydarzenia festiwalu w cenach 25–60 zł w sprzedaży: w biurze Sinfonii Varsovii, ul. Grochowska 272 (od poniedziałku do piątku, 11:00–17:00), w kasie na miejscu wydarzenia na godzinę przed koncertem oraz na stronie Sinfonii Varsovii: https://www.sinfoniavarsovia.org/poznaj-nasze-wydarzenia/svsm-2024/.

Więcej informacji na temat wydarzeń festiwalu na stronie oraz Facebooku i Instagramie Sinfonii Varsovii.

Reklama
Reklama