Kultura na weekend

Skąd się bierze intuicja i czy można ją wytrenować?

Rozmawiamy z dr Matyldą Gerber, artystką, liderką polskich rankingów jazzowych, jak i zarazem specjalistką w dziedzinie badań ludzkiej intuicji. 

Zajmuje się tym, w jaki sposób podejmujemy decyzje. Ale na co dzień podejmuje je sama w ciągu milisekund, grając na saksofonie muzykę improwizowaną. W tym pierwszym wcieleniu dr Matylda Gerber opublikowała właśnie książkę „Intuicja. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” (wyd. Zwierciadło). W drugim – współtworzy formacje sneaky jesus, Ślina i uczestniczy w wielu innych przedsięwzięciach z kręgu jazzu i improwizacji. Wspólnie z Kasią Pietrzko trafiły właśnie na szczyt najnowszego rankingu Jazz Top publikowanego przez magazyn „Jazz Forum” w kategorii Nadzieje.

Jak to jest z przebijaniem się kobiet instrumentalistek w zdominowanym przez mężczyzn środowisku jazzowym? I czy z kolei kobiety rzeczywiście są lepsze w sferze intuicji? Jak to badać? Dlaczego debiutanci rzeczywiście mogą mieć rodzaj szczęścia w podejmowaniu decyzji? Wreszcie: w jaki sposób kształtować własną intuicję? Bo Matylda Gerber łączy tematykę związaną z finansami i zarządzaniem z wiedzą psychologiczną, próbuje znaleźć bardzo praktyczne zastosowanie dla teoretycznej wiedzy z tych dziedzin. Czy wreszcie wykorzystuje tę wiedzę, stojąc na scenie i grając na saksofonie? Rozmowę prowadzi Bartek Chaciński.

Cieszymy się, że słuchasz naszych podcastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl

Matylda GerberJacek Bodzak/Reporter/EAST NEWSMatylda Gerber

Reklama
Reklama