Pomocnik Historyczny

Cesarstwo

Wyprawa cesarza Xuande z dynastii Ming (1368–1644) do grobowców przodków w okolicach Pekinu (fragment dzieła). Wyprawa cesarza Xuande z dynastii Ming (1368–1644) do grobowców przodków w okolicach Pekinu (fragment dzieła). AN
Antyczne królestwa chińskie zostały zjednoczone siłą w ciągu zaledwie dekady. Odseparowane od świata cesarstwo, przeżywające wzloty i upadki, przetrwało następnie ponad 2 tys. lat.
Zwój jedwabny z XVI w.; oryginał ma 26 m długości (fragment dzieła).AN Zwój jedwabny z XVI w.; oryginał ma 26 m długości (fragment dzieła).

DOKTRYNA LEGIZMU. Cesarstwo powstało w brzęku oręża i w strugach krwi jako dyktatura wręcz doskonała. Wszystkie państwa chińskie Krainy Środka i sinityczne z peryferii zostały zjednoczone drogą podbojów przez półbarbarzyńskie państwo Qin z dalekich peryferii zachodnich, przywykłe do toczenia walk z plemionami koczowniczymi. Znaczącą część jego mieszkańców stanowiły sinizujące się ludy prototureckie. Kluczową rolę w jego sukcesach odegrało przyjęcie doktryny politycznej legizmu, który można określić jako teorię despotii doskonałej i państwa zmilitaryzowanego.

Pomocnik Historyczny „Historia Chińczyków” (100055) z dnia 05.09.2012; DZIEJE CHIŃCZYKÓW; s. 26
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >