Pomocnik Historyczny

Polskie drogi

Polskie Legiony wkraczają do Częstochowy, lato 1914 r. Polskie Legiony wkraczają do Częstochowy, lato 1914 r. AN
Zanim wyśniona przez Adama Mickiewicza „wojna powszechna za wolność ludów” przyniosła niepodległość Polski, w okopach stanęło naprzeciw siebie ok. 3,5 mln zmobilizowanych Polaków, walczących najczęściej za cudzą sprawę. 390 tys. z nich zginęło, a ok. 800 tys. odniosło rany.
Fotografia z włoskiego wydawnictwa propagandowego, które miało prawdopodobnie zachęcać do oddawania się w niewolę; stąd napisy w różnych językach monarchii austro-węgierskiej.Zbiory Michała Janika/Archiwum prywatne Fotografia z włoskiego wydawnictwa propagandowego, które miało prawdopodobnie zachęcać do oddawania się w niewolę; stąd napisy w różnych językach monarchii austro-węgierskiej.

„Ja – wróg twój, ty – mój wróg!”. Dramat narodu podzielonego przez zaborców – teraz walczących ze sobą – był dostrzegany przez współczesnych:

„Rozdzielił nas, mój bracie,/zły los i trzyma straż –/w dwóch wrogich sobie szańcach/patrzymy śmierci w twarz.

W okopach pełnych jęku,/wsłuchani w armat huk,/stoimy na wprost siebie –/ja – wróg twój, ty – mój wróg!” (fragment wiersza Edwarda Słońskiego „Ta, co nie zginęła”.

Losy żołnierzy

I Brygada. Inteligenckie wojsko. Gdy plan Józefa Piłsudskiego związany z wymarszem 6 sierpnia 1914 r. ok. 140 strzelców Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego spalił na panewce, przyłączył się on do inicjatywy galicyjskich polityków, którzy uzyskali w Wiedniu zgodę na stworzenie w ramach armii austro-węgierskiej Legionów Polskich. Był to dla niego trudny kompromis – ratując się przed marginalizacją, tracił swobodę działania. Mógł jednak dalej budować swoje zaplecze – zwolennicy Komendanta skupili się pod jego wodzą w szeregach I Brygady. W 1914 r. oddział walczył w Królestwie Polskim, następnie powstrzymywał rosyjską ofensywę w Galicji. Tam w grudniu stoczył czterodniową krwawą bitwę pod Łowczówkiem, w której udało się zatrzymać napór Rosjan. Legioniści stracili 138 zabitych i ponad 300 rannych. Następne bitwy to m.in. pozycyjne walki nad Nidą oraz trwający od maja aż do września 1915 r. pościg za wycofującymi się z terenów Królestwa Polskiego Rosjanami.

Pomocnik Historyczny „Wielka Wojna 1914-1918” (100080) z dnia 14.04.2014; Pierwsza powszechna; s. 116
Reklama