Pomocnik Historyczny

Gambit „Pływaka”

Cichociemny Jan Poznański szykuje pułapkę

Jana Poznańskiego, „Pływaka”, przypomniała na znaczku Solidarność podziemna w 1986 r. Jana Poznańskiego, „Pływaka”, przypomniała na znaczku Solidarność podziemna w 1986 r. Ośrodek Karta

Wyszkolony w zakresie dywersji Jan Poznański, „Pływak”, został przerzucony do Polski w ramach operacji lotniczej Gimlet z 1 na 2 października 1942 r. Miał za sobą przedostanie się przez Rumunię do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, udział w kampanii francuskiej z 1. Dywizją Grenadierów, później niewolę niemiecką i ucieczkę z niej, przedarcie się przez Hiszpanię do Wielkiej Brytanii. Mimo młodego wieku (rocznik 1918) nie był żółtodziobem, kiedy trafił do Kedywu Komendy Okręgu Śląskiego AK z siedzibą w Krakowie. A jednak, kiedy po aklimatyzacji zamieszkał w konspiracyjnym lokalu na krakowskiej Olszy, zaufał jednemu z sąsiadów i nieopatrznie wyjawił mu prawdę o zrzucie z Anglii. Na początku marca 1943 r. został aresztowany przez krakowskie gestapo i osadzony w więzieniu przy ul. Montelupich. Niemcy byli świetnie zorientowani, kogo pojmali. Najprawdopodobniej to sąsiad przyczynił się do jego zatrzymania.

W więzieniu przez kilka dni był torturowany. Oprawcy złamali mu obojczyk i wywichnęli ze stawów obie ręce. Dziwiło go, że nie żądali podania żadnych nazwisk czy wskazania adresów lokali konspiracyjnych. Skupili się na biciu i psychicznym łamaniu cichociemnego. Gdy Poznański był już na skraju wyczerpania, przedstawili mu propozycję: zakończenie tortur oraz natychmiastowe zwolnienie w zamian za doprowadzenie do Dowództwa AK w Warszawie. „Pływak” przyjął propozycję, a ściślej mówiąc, umiejętnie udał, że zgadza się na współpracę. Gestapowcy nakazali mu wyjazd do Warszawy i nawiązanie kontaktu z Komendą Główną. Na umówionym spotkaniu miał przekazać sprawozdanie z agenturalnej roboty.

Po wyjściu na wolność Jan wyjechał do Warszawy, na czym zakończył realizowanie niemieckiego planu.

Pomocnik Historyczny „Cichociemni” (100107) z dnia 25.04.2016; Postacie; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Gambit „Pływaka”"
Reklama