Pomocnik Historyczny

3 razy sukces

Monitory polskiej Flotylli Pińskiej na Kanale Królewskim. Zatopiona przez „Wanię” kanonierka wchodziła w jej skład do 1939 r. Monitory polskiej Flotylli Pińskiej na Kanale Królewskim. Zatopiona przez „Wanię” kanonierka wchodziła w jej skład do 1939 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Waldemar Szwiec, „Robot”, na czele żołnierzy niedaleko zdobytej przez nich miejscowości Końskie w Górach Świętokrzyskich.Władysław Zaydler-Żarski/kolekcja Cezarego Chlebowskiego/Ośrodek Karta Waldemar Szwiec, „Robot”, na czele żołnierzy niedaleko zdobytej przez nich miejscowości Końskie w Górach Świętokrzyskich.

Rozbicie posterunku granicznego

Tuż przed lotem dowiedzieli się, że wylądują na dziko, bo dowództwo przyśpieszyło terminy i w kraju nie zdążono przygotować zespołu do odebrania gości. Do tego pilot wziął Łowicz za Skierniewice i spadochroniarze zostali pomyłkowo zrzuceni na terenie Rzeszy. Lądowanie w nocy z 27 na 28 grudnia 1941 r. w ramach operacji Jacket nie poszło najlepiej. Alfred Paczkowski, „Wania”, skręcił kostkę, a Marian Jurecki, „Orawa”, wpadł na pień drzewa i niemal stracił przytomność.

Pomocnik Historyczny „Cichociemni” (100107) z dnia 25.04.2016; Konteksty; s. 120
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >