Pomocnik Historyczny

Upamiętnienia Franciszka Józefa I

1. Pomnik Franciszka Józefa I, autorstwa Josefa Tucha; od 1957 r. stoi przy wiedeńskim Hofburgu w dawnym prywatnym ogrodzie cesarza (Burggarten).

 

Pomnik Franciszka Józefa I, autorstwa Josefa TuchaBEWPomnik Franciszka Józefa I, autorstwa Josefa Tucha

 

2. Kamienny wizerunek władcy w stroju myśliwskim u podnóża góry Großglockner (Wielkiego Dzwonnika) we wschodnich Alpach; w tym miejscu w 1856 r. cesarz podziwiał widoki z żoną i dworem.

 

Kamienny wizerunek władcy w stroju myśliwskim u podnóża góry GroßglocknerBEWKamienny wizerunek władcy w stroju myśliwskim u podnóża góry Großglockner

 

3. Alegoria sprawiedliwych rządów cesarza; projekt reliefu autorstwa malarza, rzeźbiarza i medaliera Jana Raszki, pocz. XX w.

 

Alegoria sprawiedliwych rządów cesarzaMuzeum Historyczne Miasta Krakowa/ForumAlegoria sprawiedliwych rządów cesarza

 

4. Posąg cesarza w stroju koronacyjnym; dzieło Rudolfa Weyra z 1895 r., stoi na Uniwersytecie Technicznym (dawniej Cesarsko-Królewskim Instytucie Politechnicznym) w Wiedniu.

 

Posąg cesarza w stroju koronacyjnym; dzieło Rudolfa Weyra z 1895 r.APA/PAPPosąg cesarza w stroju koronacyjnym; dzieło Rudolfa Weyra z 1895 r.

 

5. Popiersie Franciszka Józefa jako króla Węgier, w generalskim mundurze, odsłonięte w 1900 r. w Parku Cesarskim w austriackim miasteczku Bruckneudorf; autorem projektu był György Zala.

 

Popiersie Franciszka Józefa jako króla Węgier, w generalskim mundurze, odsłonięte w 1900 r.BEWPopiersie Franciszka Józefa jako króla Węgier, w generalskim mundurze, odsłonięte w 1900 r.

 

6. Fiord w północno-wschodniej Grenlandii nazwany imieniem Franciszka Józefa; rycina z 1870 r.

 

Fiord w północno-wschodniej Grenlandii nazwany imieniem Franciszka JózefaMary Evans Picture Library/ForumFiord w północno-wschodniej Grenlandii nazwany imieniem Franciszka Józefa

 

7. Arktyczny archipelag, liczący 191 wysp, odkryty w 1873 r. przez austriacko-węgierską wyprawę badawczą i nazwany na cześć cesarza Ziemią Franciszka Józefa.

 

Arktyczny archipelag, liczący 191 wysp, odkryty w 1873 r.ITAR-TASS/ForumArktyczny archipelag, liczący 191 wysp, odkryty w 1873 r.

 

8. Papier listowy z wizerunkami cesarskiej pary, z widokiem stolicy, nowego ratusza oraz terenów Wystawy Światowej, zaprojektowany w 1885 r.

 

Papier listowy z wizerunkami cesarskiej paryImagno/ForumPapier listowy z wizerunkami cesarskiej pary

 

9. Znaczek pocztowy wydany z okazji 60-lecia wstąpienia cesarza na tron, 1908 r.

 

Pomocnik Historyczny „Franciszek Józef I” (100115) z dnia 12.12.2016; Konteksty; s. 118
Reklama