1. Pomnik Franciszka Józefa I, autorstwa Josefa Tucha; od 1957 r. stoi przy wiedeńskim Hofburgu w dawnym prywatnym ogrodzie cesarza (Burggarten).
2. Kamienny wizerunek władcy w stroju myśliwskim u podnóża góry Großglockner (Wielkiego Dzwonnika) we wschodnich Alpach; w tym miejscu w 1856 r. cesarz podziwiał widoki z żoną i dworem.
3. Alegoria sprawiedliwych rządów cesarza; projekt reliefu autorstwa malarza, rzeźbiarza i medaliera Jana Raszki, pocz. XX w.
4. Posąg cesarza w stroju koronacyjnym; dzieło Rudolfa Weyra z 1895 r., stoi na Uniwersytecie Technicznym (dawniej Cesarsko-Królewskim Instytucie Politechnicznym) w Wiedniu.
5. Popiersie Franciszka Józefa jako króla Węgier, w generalskim mundurze, odsłonięte w 1900 r. w Parku Cesarskim w austriackim miasteczku Bruckneudorf; autorem projektu był György Zala.
6. Fiord w północno-wschodniej Grenlandii nazwany imieniem Franciszka Józefa; rycina z 1870 r.
7. Arktyczny archipelag, liczący 191 wysp, odkryty w 1873 r. przez austriacko-węgierską wyprawę badawczą i nazwany na cześć cesarza Ziemią Franciszka Józefa.
8. Papier listowy z wizerunkami cesarskiej pary, z widokiem stolicy, nowego ratusza oraz terenów Wystawy Światowej, zaprojektowany w 1885 r.
9. Znaczek pocztowy wydany z okazji 60-lecia wstąpienia cesarza na tron, 1908 r.