Pomocnik Historyczny

Skąd się wzięli Europejczycy

Przodkowie dzisiejszych Europejczyków

Naskalne malowidła w jaskini Lascaux (Akwitania, Francja); czas ich powstania jest określany na 17–15 tys. lat p.n.e. Naskalne malowidła w jaskini Lascaux (Akwitania, Francja); czas ich powstania jest określany na 17–15 tys. lat p.n.e. Photoshot / PAP
Europę dzielą granice naturalne, kulturowe, polityczne, ale niemal cały kontynent ma wspólne korzenie językowe.
Pismo hetyckie z XIII w. p.n.e. W tym języku spisano pierwszy znany i zachowany traktat pokojowy – po bitwie stoczonej pod Kadesz przez wojska Egipcjan i Hetytów.Alamy/BEW Pismo hetyckie z XIII w. p.n.e. W tym języku spisano pierwszy znany i zachowany traktat pokojowy – po bitwie stoczonej pod Kadesz przez wojska Egipcjan i Hetytów.

Praprzodkowie. Są różne przyczyny wyganiające człowieka z siedliska, skazujące go na niewygody wędrówki i niepewność jutra – klęski naturalne, degradacja środowiska, przeludnienie oraz zmiany klimatu, powodujące nieurodzaj, głód i wojny z niedożywionymi pobratymcami. W efekcie większa część dziejów ludzkości to jedna wielka tułaczka. Po części dlatego, że mobilność była wpisana w życie podążających za zwierzyną myśliwych, ale i po pojawieniu się rolnictwa człowiek przywiązywał się do jednego miejsca na krótko, ponieważ rabunkowa gospodarka zmuszała go do stałego szukania nowych pastwisk i żyznych pól.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wspólnej Europy" (100117) z dnia 23.04.2019; Wczoraj; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Skąd się wzięli Europejczycy"