Pomocnik Historyczny

„Od matki króla po córkę Ra”

Władczynie starożytnego Egiptu

Sarkofag Bożej Małżonki Netiqeret (z grecka nazywanej Nitokris), córki Psametyka I z Sais, założyciela XXVI dynastii z Okresu Późnego. Sarkofag Bożej Małżonki Netiqeret (z grecka nazywanej Nitokris), córki Psametyka I z Sais, założyciela XXVI dynastii z Okresu Późnego. BEW
Kobiety u władzy.
Jahmes-Nefertiri, królewska córka, siostra, żona i matka, także regentka swojego syna Amenhotepa I, wizerunek z grobowca Inherchaui, szefa robotników w Deir el-Medina z czasów Nowego Państwa.BEW Jahmes-Nefertiri, królewska córka, siostra, żona i matka, także regentka swojego syna Amenhotepa I, wizerunek z grobowca Inherchaui, szefa robotników w Deir el-Medina z czasów Nowego Państwa.

Tron dla mężczyzn. Kobiety z egipskiej rodziny królewskiej zawdzięczały swoją wysoką pozycję wyłącznie powiązaniom z władcą; występowały jako królewskie matki, żony, córki i siostry. Nie istniało osobne słowo oznaczające królową, ale przyjęło się tłumaczyć tak egipskie tytuły matki króla oraz żony króla, podczas gdy siostra króla i córka króla są określane jako księżniczki. Często nie mamy o nich szczegółowych informacji. Na temat ich indywidualnych cech wiadomo coś więcej dopiero od czasów Nowego Państwa (ok.

Pomocnik Historyczny „Faraonowie” (100130) z dnia 23.04.2018; Epoka i władcy; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "„Od matki króla po córkę Ra”"