Pomocnik Historyczny

„Ozyrysie Królu, odszedłeś, lecz powrócisz”

Grobowce faraonów

Piramida Schodkowa Neczericheta (Dżesera) w Sakkarze, najstarsza monumentalna budowla na świecie wzniesiona z bloków kamiennych, ukończona ok. 2650 r. p.n.e. Piramida Schodkowa Neczericheta (Dżesera) w Sakkarze, najstarsza monumentalna budowla na świecie wzniesiona z bloków kamiennych, ukończona ok. 2650 r. p.n.e. BEW
Najwspanialsze grobowce władców Egiptu.
Wnętrze komory grobowej Sethiego I w Dolinie Królów ze słynnym sufitem astronomicznym.BEW Wnętrze komory grobowej Sethiego I w Dolinie Królów ze słynnym sufitem astronomicznym.

Potrzeby zmarłych. Ogólny schemat egipskiego pogrzebu był wspólny dla władców i ludzi niekrólewskiego pochodzenia. Odzwierciedlało to wierzenia dotyczące życia pozagrobowego, które znalazły swój wyraz w formie i wyposażeniu grobów. Wiązało się z odpowiednim przygotowaniem domu wieczności – przekształceniem ciała w nową formę (mumię), rytuałami umożliwiającymi odrodzenie po śmierci. By ba (osobowość, indywidualność) mogła po śmierci funkcjonować jako doskonały byt ach (świetlany), trzeba było poprzez składanie ofiar odpowiednio zaopatrzyć ka (energię życiową).

Pomocnik Historyczny „Faraonowie” (100130) z dnia 23.04.2018; Epoka i władcy; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "„Ozyrysie Królu, odszedłeś, lecz powrócisz”"