Mariusz Janicki poleca noworoczny numer POLITYKI
Na ostatnie dni przed Sylwestrem i pierwsze w nowym, 2018 roku proponujemy Państwu najnowszy numer POLITYKI, a w nim kilkadziesiąt bardzo interesujących artykułów i wywiadów.
Okładka noworocznego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka noworocznego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Rok 2018 nazwaliśmy na okładce „rokiem stulecia”, w którym odbędą się znaczące bitwy – o przeszłość i przyszłość. Chodzi oczywiście o stulecie niepodległości, którego obchody będą okazją do forsowania przez obóz rządzący własnej polityki historycznej. Ale mamy na myśli także wybory samorządowe, pierwszy od 2015 roku realny sprawdzian siły politycznej rządzących i opozycji.

Biorąc pod uwagę sytuację w Polsce, gdzie dokonuje się pozakonstytucyjnej zmiany ustroju państwa, można powiedzieć, że to także wydarzenie stulecia – w XXI wieku nie było jeszcze ważniejszego wydarzenia. Te wybory albo będą pierwszą zaporą dla zawłaszczającej państwo władzy, albo doprowadzą do upadku ostatniego broniącego się przed nią bastiony, czyli samorządów.

Tym tematom poświęciliśmy sporo materiałów w najnowszej POLITYCE. Mariusz Janicki i Wiesław Władyka piszą, jakie polityczne zagadki kryje 2018 rok i jakie są możliwe ich rozwiązania. Ewa Siedlecka zastanawia się, jak będzie funkcjonował kraj bez niezależnych sądów i niezawisłych sędziów. Edwin Bendyk opisuje stan przed wyborami samorządowymi. Tomasz Targański zadaje pytanie, co właściwie będziemy świętować 11 listopada 2018 roku.

Co jeszcze? Rafał Kalukin opisuje złudną normalność, którą próbuje wylansować PiS, tak właśnie określając okres swoich rządów. Jacek Żakowski zastanawia się, na czym polega rewolucja Kaczyńskiego, z czego bierze się siła przekonywania obozu władzy i jak można się jej przeciwstawić. Ewa Wilk analizuje zaś pojęcie wolności, pokazując, jak różnie rozumieją ją Polacy i co z tego odmiennego rozumienia wynika.

Ale rok 2018 to również ludzie, o których powinno być głośno. Joanna Podgórska pisze o Obywatelach RP, ich codziennym życiu w stanie zagrożenia ze strony rządzących, motywacjach, wizjach politycznych i zamiarach. Viloletta Krasnowska portretuje Rafała Trzaskowskiego, który w wyborach samorządowych ma powstrzymać PiS w Warszawie. Anna Dąbrowska i Joanna Sawicka zastanawiają się, czy w 2018 roku obudzi się lewica, przedstawiają jej liderów i aktualny stan relacji między nimi, a Łukasz Lipiński pyta: kim pan jest, panie premierze Morawiecki?

Co ponadto w najnowszej POLITYCE? O życiu na kredycie, czego doświadczają miliony Polaków. O tym, czy putinowski system w Rosji zacznie w końcu pękać. O pokoleniu Marca ’68 (w nadchodzącym roku minie 50. rocznica tamtych wydarzeń), o nowym kinie narodowym, kręconym pod patronatem dzisiejszej władzy. O tym, czy przyszłość świata potrzebuje człowieka oraz rozmowa z Chrisem Niedenthalem, fotografikiem, który dokumentuje polską rzeczywistość od kilku dekad. I wiele, wiele innych tekstów, prognoz, analiz, przewidywań...

Zachęcam do przeczytania POLITYKI od deski do deski. Warto, ponieważ propozycja jest bardzo różnorodna, tworzona tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. A ponieważ to ostatni numer tego roku, a zarazem pierwszy następnego (na rynku przez dwa tygodnie), składam drogim Czytelniczkom i Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia noworoczne, spełnienia pragnień rodzinnych, zawodowych, politycznych i wszelakich. I oby 2018 rok był nie tylko nie gorszy od poprzedniego, bo to za mało, ale by był znacznie lepszy, pogodniejszy i sensowniejszy.

Życzę miłej lektury i do zobaczenia 10 stycznia, kiedy ukaże się następny numer POLITYKI!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj