Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Paweł Reszka, szef działu społecznego „Polityki”, z nagrodą „Dziennikarza Dekady”!

Paweł Reszka Paweł Reszka Agencja Gazeta
W tym roku Kapituła konkursu nagrodziła troje dziennikarzy. Oprócz Pawła Reszki także Biankę Mikołajewską (OKO.press) oraz Adama Pieczyńskiego (TVN24).

Nagroda Specjalna „Dziennikarz Dekady”, którą przyznaje Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, nawiązuje do wyróżnienia „Dziennikarz XX-lecia”, które przyznano w 2010 r. redaktorowi naczelnemu „Polityki” Jerzemu Baczyńskiemu. „Dziennikarz Dekady” to uznanie dla autorów, którzy „w ramach swojej działalności w latach 2009–2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”.

W tym roku nagrodę otrzymało troje dziennikarzy:

Paweł Reszka, szef działu społecznego naszego tygodnika. W latach 2003–2006 był korespondentem „Rzeczpospolitej” w Moskwie. Później, w latach 2006–2009, szefował działowi śledczemu w „Dzienniku. Polska Europa Świat”, a w latach 2013–2017 pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Od stycznia 2017 r. był dziennikarzem „Newsweek Polska”. W lutym 2019 r. dołączył do zespołu naszego tygodnika i został szefem działu społecznego. Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za 2005 r., Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego w 2010 r. za cykl tekstów o katastrofie smoleńskiej (wspólnie z Michałem Majewskim) i wyróżnienia honorowego jury Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w 2018 r. za książkę „Mali bogowie 2”. W 2019 r. wydał książkę o Kościele – „Czarni”. Na jej potrzeby Paweł Reszka przebrał się za księdza, aby lepiej wczuć się w sytuację duchownych.

Czytaj także: Fałszywy ksiądz kontra prawdziwa ateistka

Bianka Mikołajewska – wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press. W latach 2000–2013 była dziennikarką tygodnika „Polityka”, później przez kilka lat także „Gazety Wyborczej”. Laureatka kilkunastu innych nagród dziennikarskich, m.in. Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne, Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, Nagrody im. Dariusza Fikusa, kilku nagród i wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Adam Pieczyński – redaktor naczelny TVN24. W latach 1983–94 współpracował z hiszpańskim dziennikiem „El Pais”, później w Polskim Radiu. W latach 1992–1996 redaktor naczelny „Wiadomości” TVP1. W TVN od 2001 r.

Wszyscy nominowani do nagrody „Dziennikarz Dekady”: śp. Bożena Aksamit, Wojciech Bojanowski, Mariusz Janicki, Robert Mazurek, Bertold Kittel, Bianka Mikołajewska, Monika Olejnik, Adam Pieczyński, Tomasz Sekielski, Krzysztof Skowroński, Andrzej Skworz, Andrzej Stankiewicz, Stefan Szczepłek, Mariusz Szczygieł, Paweł Reszka, o. Ludwik Wiśniewski, Wiesław Władyka, Piotr Zaremba.

W Kapitule konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za 2019 rok

Tegorocznymi laureatami Nagrody Radia ZET zostali Marek i Tomasz Sekielscy, autorzy filmu dokumentalnego „Tylko nie mów nikomu”, zamieszczonego w maju na YouTubie. To poruszający dokument o pedofilii w polskim Kościele.

W ścisłym finale tegorocznej nagrody znalazł się również Grzegorz Rzeczkowski, dziennikarz „Polityki”, autor książki „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”, oraz Magdalena Gałczyńska za artykuł „Farma trolli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli za czynienie dobra nie wsadzamy”, opublikowany w Onecie.

Nagroda jest przyznawana dziennikarzom od 2005 r. – „za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane”.

Andrzej Woyciechowski był dziennikarzem i założycielem Radia ZET. Zaczynał w 1967 r. w Polskim Radiu, pracował dla TVP, a w czasach stanu wojennego współpracował z Radiem Wolna Europa i mediami francuskimi. Był także korespondentem dzienników „Libération” i „Le Monde”.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną