Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dziennikarze dziesięciolecia

Paweł Reszka, szef działu krajowego POLITYKI, jeden z laureatów Nagrody. Z tyłu: Adam Pieczyński, Bianka Mikołajewska (pozostali nagrodzeni) oraz prezes Eurozet Andrzej Matuszyński. Paweł Reszka, szef działu krajowego POLITYKI, jeden z laureatów Nagrody. Z tyłu: Adam Pieczyński, Bianka Mikołajewska (pozostali nagrodzeni) oraz prezes Eurozet Andrzej Matuszyński. Piotr Molęcki / EAST NEWS

W roku 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów kapituła Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dziennikarskich w Polsce – postanowiła przyznać wyróżnienie szczególne: Dziennikarz Dekady. Laur ten otrzymało troje przedstawicieli świata mediów, których praca zapisała się w najnowszej historii polskiego dziennikarstwa. Dla naszej redakcji to wydarzenie wyjątkowe. Dziesięć lat temu redaktora naczelnego POLITYKI Jerzego Baczyńskiego uhonorowano Nagrodą Dziennikarza XX-lecia, dziś zaś tytuł Dziennikarza Dekady trafia do Pawła Reszki, szefa naszego działu krajowego, znakomitego reportażysty, cenionego autora (m.in. „Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy”, „Czarni”). Co więcej, wśród nominowanych znalazł się także nasz publicystyczny duet: Mariusz Janicki i Wiesław Władyka. Tytuł Dziennikarza Dekady przypadł też Biance Mikołajewskiej, obecnie wicenaczelnej OKO.press, która wcześniej przez wiele lat była związana z naszym tygodnikiem. Trzecim laureatem został Adam Pieczyński, współtwórca TVN24, redaktor naczelny TVN24 i „Faktów” TVN.

To była dekada, na którą cieniem położyła się katastrofa smoleńska – zwracał uwagę Jerzy Baczyński. To wydarzenie odcisnęło też piętno na polskim dziennikarstwie: powstały media ostro tożsamościowe, głębokie środowiskowe podziały, pojawiły się hejt i fake newsy. Jednocześnie przez ostatnie lata zmienił się też sam zawód – większość dziennikarzy, w tym także nominowani do Nagrody, stała się „multimedialna”: pisze teksty, książki, występuje w radiu, telewizji, jest aktywna w mediach społecznościowych. – To jest zupełnie inna forma naszego zawodu, ale treść pozostała ta sama – podkreślał redaktor naczelny POLITYKI, jednocześnie jeden z członków kapituły.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Reklama