Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Rok z pandemią

Co już wiadomo po roku polskiej walki z pandemią?

„Uważam, że ze szczepieniami radzimy sobie podobnie jak w większość państw europejskich.” „Uważam, że ze szczepieniami radzimy sobie podobnie jak w większość państw europejskich.” Kacper Pempel / Reuters
Rozmowa z dr. hab. Łukaszem Gruszczyńskim, ekspertem prawa międzynarodowego oraz regulacji ochrony zdrowia publicznego, o tym, co może dziwić po roku polskiej walki z epidemią koronawirusa.

JOANNA CIEŚLA: – 4 marca mija rok od stwierdzenia w Polsce pierwszego zakażenia koronawirusem. Pan z zespołem współpracowników przeanalizował skuteczność decyzji władz podejmowanych w kolejnych miesiącach epidemii w naszym kraju na tle innych państw. Coś pana zaskoczyło?
ŁUKASZ GRUSZCZYŃSKI: – Początkowo zaskoczyło nas, że Polska odniosła taki sukces w walce z pierwszą falą epidemii Covid-19. Podobnie było zresztą w innych państwach Grupy Wyszehradzkiej, którym dokładniej się przyglądaliśmy. Pomysł tej analizy zrodził się latem, gdy wszystkim w Polsce wydawało się, że opanowaliśmy koronawirusa. Przewidywano jesienny wzrost zachorowań, ale dominowały głosy, że nie będzie on tak duży jak pierwsza fala na Zachodzie. W skład nadal działającego zespołu badawczego wchodzi dr Mateusz Zatoński z University of Bath, prof. Martin McKee z London School of Hygiene and Tropical Medicine, prof. Witold A. Zatoński oraz Kinga Janik-Koncewicz z Europejskiego Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych w Kaliszu. Naszą analizę oparliśmy na publicznie dostępnych danych dotyczących zdiagnozowanych przypadków oraz zgonów, restrykcyjności regulacji krajowych i zakresu przestrzegania przez mieszkańców wprowadzonych obostrzeń.

Jak rozumie pan sukces w walce z epidemią? Działania polskiego rządu budziły poważne wątpliwości: zamykanie lasów, nieprzestrzeganie ograniczeń przez polityków obozu władzy. Odnosiło się wrażenie chaosu.
Rzeczywiście. Ale to wrażenie pojawiło się w większości krajów. Polska niespecjalnie się wyróżnia, zwłaszcza w porównaniu np. z Wielką Brytanią, gdzie premier początkowo nie bywał nawet na naradach poświęconych pandemii. Za wskaźnik sukcesu w pierwszej fali pandemii uznajemy ogólną niewielką liczbę zgonów na tle innych państw.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Temat tygodnia; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok z pandemią"
Reklama