Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Majówka i po majówce. W okładkowym tekście piszemy o pojawiającej się co jakiś czas w polskiej polityce tzw. trzeciej sile, antysystemowcach, wolnościowcach, partiach protestu, które po dobrym początku szybko więdną.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Rzeczywistość znowu mocno ruszyła. Proponujemy Państwu zatem nową porcję aktualnych i różnorodnych tematów w najnowszej „Polityce”. Między innymi:

• Co jakiś czas pojawia się w polskiej polityce tzw. trzecia siła, antysystemowcy, wolnościowcy, partie protestu. Po dobrym początku szybko więdną, upadają, roztapiają się w starych ugrupowaniach – dlaczego tak się dzieje, rozważa Mariusz Janicki.

Minister Czarnek chce dyscyplinować uczonych, do czego pretekstem ma być „nieprawomyślność” wypowiedzi prof. Barbary Engelking na temat sytuacji Żydów w okupowanej Polsce w czasach II wojny – co PiS może zrobić polskiej nauce, opisuje Joanna Podgórska.

Czy można zmienić polski ustrój tak, aby polityczna wojna nie była tak ostra i dewastująca życie publiczne? Czy może pomóc w tym większe usamorządowienie i decentralizacja kraju – o tym w rozmowie Jacka Żakowskiego z prof. Maciejem Kisilowskim.

Rzeszów – miasto przyfrontowe, wojenna stolica Polski, główny hub militarnej pomocy NATO dla Ukrainy – jak to wygląda na co dzień, co sądzą o tym mieszkańcy tej rozrastającej się podkarpackiej metropolii – pisze Jagienka Wilczak.

Najnowszy numer „Polityki”PolitykaNajnowszy numer „Polityki”

Dramat w domach pomocy społecznej, które przeżywały ciężkie chwile podczas pandemii koronawirusa, a teraz dochodzi w nich często do aktów przemocy i niedbalstwa – takie przypadki opisuje Zbigniew Borek.

Jak sobie radzić z toksycznymi szefami i współpracownikami, jakie typy tej toksyczności występują, co jest przyczyną takich zachowań – o tym w rozmowie Joanny Cieśli z amerykańską znawczynią tematyki prof. Tessą West.

Kim jest Max Czornyj, kontrowersyjny pisarz „wcielający się” w swoich książkach – przez pierwszoosobową narrację – w hitlerowskich zbrodniarzy? Sylwetkę Czornyja przedstawia Marcin Kołodziejczyk.

Ponadto w najnowszej „Polityce”: polska gorączka atomowa – czy coś z tego będzie; szanse Recepa Erdoğana na kolejną prezydencką kadencję w Turcji; kontrowersyjne poglądy i inicjatywy króla Karola III; jak senator McCarthy polował na komunistów w latach 50. ubiegłego wieku i co to przypomina; jak się organizuje wielkie wystawy, jak ostatnio Vermeera w Amsterdamie, oraz druga odsłona naszej nowej rubryki Ludzie i style z kolejnym zestawem interesujących tekstów z różnych dziedzin (moda, dizajn, rekreacja, wino, wiral, nowe słowa i inne).

Zapraszam i życzę przyjemnej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama