Nauka

Tylko ludzie płaczą po stracie ukochanych? Zobacz, jak szympansy przeżywają żałobę

Lepidlizard / Wikipedia
Żałoba wydaje się czymś osobistym, intymnym i wyłącznie ludzkim. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Żałoba wydaje się czymś osobistym, intymnym i wyłącznie ludzkim. Ale czy rzeczywiście tak jest? Badania opublikowane w „American Journal of Primatology” dostarczają kolejnych dowodów na to, że zwierzęta są dużo bardziej podobne do nas, niż na co dzień chcemy przyznać.

W schronisku dla szympansów Chimfunshi Wildlife Orphanage Trust w Zambii na wielkiej otwartej przestrzeni żyją 43 osobniki uratowane z nielegalnego handlu oraz ich potomkowie. Badający je naukowcy zaobserwowali niezwykłe zachowanie stada, które było reakcją na śmierć 9-letniego członka gromady Thomasa.

Członkowie stada odnaleźli ciało martwego Thomasa bardzo blisko ogrodzenia schroniska. Samiec zmarł na infekcję układu oddechowego, a reakcje jego kolegów są bardzo zbliżone do ludzkich zachowań podczas podobnych tragedii.

– Nie ma wielu informacji na temat tego, jak dorosłe osobniki reagują na śmierć członka stada – komentuje dr Anna Jakucińska z warszawskiego zoo. – W ogrodach zoologicznych przeważnie oddziela się chorego członka stada, żeby go leczyć, a kiedy nie ma już szans na wyzdrowienie, to osobnik zostaje uśpiony, żeby się nie męczył. Oznacza to, że członkowie grupy nie mają do niego dostępu. Z drugiej strony zaobserwowanie takiej sytuacji w przyrodzie wymaga znalezienia się w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie, co także jest dość trudne.

Jak zareagowały małpy? Przez 20 minut członkowie stada w zupełnej ciszy zbliżali się do martwego ciała szympansa. Jest to dość niezwykłe, ponieważ w gromadzie zawsze coś się dzieje i na ogół wśród szympansów panuje harmider. Delikatnie dotykały i wąchały ciało Thomasa, przy czym te, które były jego najbliższymi towarzyszami, były najbardziej poruszone.

Reklama