Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Dla nauki i gospodarki

Czy warto studiować zarządzanie

Gmach Wydziału Zarządzania UW w Warszawie Gmach Wydziału Zarządzania UW w Warszawie Wydział Zarządzania UW
Rozmowa z prof. Alojzym Z. Nowakiem, dziekanem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Alojzy Z. Nowak.Wydział Zarządzania UW Prof. Alojzy Z. Nowak.

Czy zarządzanie jest dziś modnym kierunkiem studiów?
Sądząc po liczbie kandydatów na pierwszy rok studiów, można powiedzieć, że tak, ale nie o modę tutaj chodzi. Zarządzanie to kierunek bardzo praktyczny i pożyteczny. Wiedza, jaką studenci tu zdobywają, przydaje się później w pracy zarówno w korporacjach, jak i we własnych firmach. Chcemy, aby nasi absolwenci byli nie tylko pracobiorcami, ale przede wszystkim pracodawcami. Na wydziale prowadzimy dwa kierunki studiów: zarządzanie i finanse oraz rachunkowość i ubezpieczenia. Na obu kierunkach studenci mają możliwość nauki zarówno w kraju, jak i za granicą. Działają tu także centra naukowo-badawcze, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Wydziałowe Biuro Karier i studenckie koła naukowe. Studentów uczymy przedsiębiorczości i innowacji, upatrując w tym szansę dla polskiej gospodarki.

Jaki rodzaj studiów wybierają kandydaci? Magisterskie, licencjackie?
Największą popularnością cieszą się licencjackie studia stacjonarne. W tym roku o jedno miejsce zabiegało 7 kandydatów, co na studiach masowych – a zarządzanie do takich należy – jest ogromnym sukcesem. Ostatecznie na dwa kierunki licencjackie przyjęliśmy 600 osób. Dużym zainteresowaniem cieszą się też tzw. Jednoczesne Studia Menedżersko-Ekonomiczne, gdzie o jedno miejsce starało się w tym roku 18 osób.

Poza liczbą kandydatów liczy się także ich jakość. Podczas tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne wszystkie przyjęte osoby miały średnią ocen – liczoną w punktach – co najmniej dobrą. To oznacza, że na wydział dostali się znakomici kandydaci na przyszłych menedżerów i przedsiębiorców. W Polsce problemem jest brak elitarnych uczelni i odpowiedniego systemu edukacji dla najlepszych studentów.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Edukacja; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Dla nauki i gospodarki"
Reklama