Nauka

Czasza coraz mniejsza

Jak znika Antarktyda

Antarktydy są w zasadzie dwie: zachodnia i wschodnia. To ta pierwsza najbardziej niepokoi dzisiaj naukowców. Antarktydy są w zasadzie dwie: zachodnia i wschodnia. To ta pierwsza najbardziej niepokoi dzisiaj naukowców. Alan J. Scullard /VW PICS/UIG / Getty Images
Armada statków, samolotów oraz pojazdów lądowych ruszyła na Antarktydę, aby pilnie poznać zamiary „najgroźniejszego lodowca świata”. Jego rozpad może podnieść poziom oceanów o 3 m w ciągu kilku dekad.
Zmiany temperatury na powierzchni Antarktydy i otaczających ja mórz w latach 1981-2007.Lech Mazurczyk/Polityka Zmiany temperatury na powierzchni Antarktydy i otaczających ja mórz w latach 1981-2007.

Niektórzy mówią, że to nie przedsięwzięcie naukowe, ale wielka operacja zwiadowcza. Zresztą wojsko też bierze w nim udział. Dostarcza lodołamaczy i transportowych herculesów, którymi od listopada zeszłego roku na Antarktydę przerzucane są setki ton paliwa, żywności i sprzętu lokowanego w bazach rozmieszczonych na powierzchni lądolodu. Pojawiły się pierwsze grupy naukowców, którzy przez pięć letnich sezonów antarktycznych przemierzą tysiące kilometrów, aby z każdej możliwej strony zbadać olbrzymi lodowiec.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Włoski strajk na polskich drogach

Włoskie firmy drogowe ogłosiły, że rozpoczętych w Polsce budów mogą nie skończyć, jeśli nie dostaną dodatkowych pieniędzy. W wyborczym roku będzie więc mniej przecinanych przez polityków wstęg, a więcej awantur. Jak do tego doszło?

Adam Grzeszak
21.05.2019
Reklama