Nauka

Mileva, żona Alberta

Kim była Mileva Marić, pierwsza żona Alberta Einsteina?

Fotografia Milevy i Alberta na wystawie w Muzeum Historycznym w szwajcarskim Bernie. Fotografia Milevy i Alberta na wystawie w Muzeum Historycznym w szwajcarskim Bernie. Alberto Paredes/Alamy Stock Photo / BEW
Kim naprawdę była Mileva Marić? Miłością Einsteina? Jego kucharką? Współautorką ogólnej teorii względności?
Podobizna Milevy Marić na serbskim znaczku pocztowym.UtCon Collection/Alamy Stock Photo/BEW Podobizna Milevy Marić na serbskim znaczku pocztowym.

Będziesz dbała, by moje ubrania i pranie były w należytym porządku, bym otrzymywał trzy regularne posiłki w moim pokoju. W relacji ze mną nie będziesz spodziewać się żadnej intymności, przestaniesz do mnie mówić, jeśli o to poproszę, niezwłocznie i bez protestu opuścisz moją sypialnię lub gabinet, kiedy tego zażądam”. Tak mniej więcej pewien fizyk, którego nazwisko jest dziś znane bardziej niż coca-cola, przypieczętował kilkanaście lat swojego małżeństwa z Milevą Marić.

Mileva przystała na warunki Alberta i państwo Einsteinowie wkroczyli w fazę separacji, która w 1918 r.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pokolenie iGen: jakie jest i co mu zagraża

Przedstawiciele młodego pokolenia iGen nie wyobrażają sobie życia bez stałego kontaktu z całym światem, który jest zamknięty w małym pudełeczku, na dodatek w kieszeni – mówi dr Tomasz Grzyb, psycholog, profesor na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

Teresa Olszak
25.05.2019