Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Deskolotka

Jak lata Franky Zapata?

Przelot Zapaty podczas uroczystej defilady wojskowej w Paryżu. Przelot Zapaty podczas uroczystej defilady wojskowej w Paryżu. Reuters / Forum
Świat oszalał na punkcie „latającego żołnierza”. Śmiałek, który na odrzutowej desce przeleciał kanał La Manche, ma jednak więcej wspólnego z ekstremalnym sportem, rozrywką i biznesem niż z wojskiem.
Frank Zapata i jego deskolotka.Michel Spingler/AP/EAST NEWS Frank Zapata i jego deskolotka.

To wyglądało prawie jak misja kosmiczna, tylko kolory się nie zgadzały. Ubrany w czarny kombinezon Franky Zapata stał na platformie startowej na swojej odrzutowej desce, zwanej też flyboardem, obciążony zbiornikiem paliwa przypominającym plecak używany do spacerów kosmicznych. Odliczania słychać nie było, ale pilot sam wystrzelił w niebo jak rakieta, szybko nabierając maksymalnej prędkości i wzbijając się na wysokość kilkudziesięciu metrów.

Odwagi odmówić mu nie można, jak też zaufania do stworzonej przez siebie z niemałym poświęceniem konstrukcji (w czasie prac nad silnikami stracił dwa palce).

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Nauka ; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Deskolotka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022