Nauka

Deskolotka

Jak lata Franky Zapata?

Przelot Zapaty podczas uroczystej defilady wojskowej w Paryżu. Przelot Zapaty podczas uroczystej defilady wojskowej w Paryżu. Reuters / Forum
Świat oszalał na punkcie „latającego żołnierza”. Śmiałek, który na odrzutowej desce przeleciał kanał La Manche, ma jednak więcej wspólnego z ekstremalnym sportem, rozrywką i biznesem niż z wojskiem.
Frank Zapata i jego deskolotka.Michel Spingler/AP/EAST NEWS Frank Zapata i jego deskolotka.

To wyglądało prawie jak misja kosmiczna, tylko kolory się nie zgadzały. Ubrany w czarny kombinezon Franky Zapata stał na platformie startowej na swojej odrzutowej desce, zwanej też flyboardem, obciążony zbiornikiem paliwa przypominającym plecak używany do spacerów kosmicznych. Odliczania słychać nie było, ale pilot sam wystrzelił w niebo jak rakieta, szybko nabierając maksymalnej prędkości i wzbijając się na wysokość kilkudziesięciu metrów.

Odwagi odmówić mu nie można, jak też zaufania do stworzonej przez siebie z niemałym poświęceniem konstrukcji (w czasie prac nad silnikami stracił dwa palce).

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018