Nauka

Liczenie na Sofię

Sofia Kowalewska – pierwsza dama polskiej matematyki

Problemem jest to, że kobiety funkcjonują w stworzonych dla mężczyzn i kierowanych przez nich strukturach, więc by móc robić karierę, muszą się im, chcąc nie chcąc, podporządkować. Problemem jest to, że kobiety funkcjonują w stworzonych dla mężczyzn i kierowanych przez nich strukturach, więc by móc robić karierę, muszą się im, chcąc nie chcąc, podporządkować. Sean Prior/Alamy Stock Photo / BEW
Matematyka jest nie tylko dla mężczyzn ­– dowiodła Sofia Kowalewska. I przetarła kobietom szlak w Akademii. Jednak matematyczki nadal mają pod górkę.
Sofia KowalewskaFine Art Images/Heritage Images/Getty Images Sofia Kowalewska

2019 to rok matematyki i 100-lecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Podczas jubileuszowego zjazdu w Krakowie dużo mówiło się o osiągnięciach polskich matematyków kiedyś i dziś. Wcześniej jednak powstałe zaledwie trzy lata temu Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce postanowiło porozmawiać o miejscu pań w świecie królowej nauk. – PTM zaproponowało nam, byśmy zamiast własnej konferencji stworzyły panel na ich jubileuszowy zjazd. Pomysł był świetny, więc wysłałyśmy propozycję tematu, ale jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że panowie zamierzają nam narzucić swój temat, co więcej, dostałyśmy listę referatów i przyporządkowanych im prelegentek.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Liczenie na Sofię"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021