Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Liczenie na Sofię

Sofia Kowalewska – pierwsza dama polskiej matematyki

Problemem jest to, że kobiety funkcjonują w stworzonych dla mężczyzn i kierowanych przez nich strukturach, więc by móc robić karierę, muszą się im, chcąc nie chcąc, podporządkować. Problemem jest to, że kobiety funkcjonują w stworzonych dla mężczyzn i kierowanych przez nich strukturach, więc by móc robić karierę, muszą się im, chcąc nie chcąc, podporządkować. Sean Prior/Alamy Stock Photo / BEW
Matematyka jest nie tylko dla mężczyzn ­– dowiodła Sofia Kowalewska. I przetarła kobietom szlak w Akademii. Jednak matematyczki nadal mają pod górkę.
Sofia KowalewskaFine Art Images/Heritage Images/Getty Images Sofia Kowalewska

2019 to rok matematyki i 100-lecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Podczas jubileuszowego zjazdu w Krakowie dużo mówiło się o osiągnięciach polskich matematyków kiedyś i dziś. Wcześniej jednak powstałe zaledwie trzy lata temu Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce postanowiło porozmawiać o miejscu pań w świecie królowej nauk. – PTM zaproponowało nam, byśmy zamiast własnej konferencji stworzyły panel na ich jubileuszowy zjazd. Pomysł był świetny, więc wysłałyśmy propozycję tematu, ale jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że panowie zamierzają nam narzucić swój temat, co więcej, dostałyśmy listę referatów i przyporządkowanych im prelegentek.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Liczenie na Sofię"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >