Nauka

Fauna idzie w miasto

Dzicy mieszkańcy miast

Kawka. Mieszka m.in. w pracujących maszynach górniczych. Kawka. Mieszka m.in. w pracujących maszynach górniczych. The History Collection/Alamy Stock Photo / BEW
Dzika przyroda coraz lepiej sobie radzi wśród asfaltu, betonu i szkła. Pojawili się też ludzie, którzy starają się jeszcze bardziej ułatwić jej życie.
Słowik. Pojawia się w pobliżu stacji metra Centrum.Archivist/Alamy Stock Photo/BE&W Słowik. Pojawia się w pobliżu stacji metra Centrum.

Nie ma już odwrotu – stwierdza dr Kasper Jakubowski z Fundacji Dzieci w Naturę. – Funkcja zieleni miejskiej zmienia się z dominującej estetycznej na ekologiczną i edukacyjną.

Fakt, że mówi to architekt krajobrazu, a nie biolog czy absolwent ochrony środowiska, może zaskakiwać. Ale jego podejście do obecności przyrody w mieście to przykład ogromnej zmiany, jaka zaszła w ostatnich latach. I to zarówno w świadomości ludzi, jak i w sposobie, w jaki dzikie zwierzęta zaczęły traktować duże ludzkie skupiska.

Polityka 7.2020 (3248) z dnia 11.02.2020; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Fauna idzie w miasto"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021