Nauka

Fauna idzie w miasto

Dzicy mieszkańcy miast

Kawka. Mieszka m.in. w pracujących maszynach górniczych. Kawka. Mieszka m.in. w pracujących maszynach górniczych. The History Collection/Alamy Stock Photo / BEW
Dzika przyroda coraz lepiej sobie radzi wśród asfaltu, betonu i szkła. Pojawili się też ludzie, którzy starają się jeszcze bardziej ułatwić jej życie.
Słowik. Pojawia się w pobliżu stacji metra Centrum.Archivist/Alamy Stock Photo/BE&W Słowik. Pojawia się w pobliżu stacji metra Centrum.

Nie ma już odwrotu – stwierdza dr Kasper Jakubowski z Fundacji Dzieci w Naturę. – Funkcja zieleni miejskiej zmienia się z dominującej estetycznej na ekologiczną i edukacyjną.

Fakt, że mówi to architekt krajobrazu, a nie biolog czy absolwent ochrony środowiska, może zaskakiwać. Ale jego podejście do obecności przyrody w mieście to przykład ogromnej zmiany, jaka zaszła w ostatnich latach. I to zarówno w świadomości ludzi, jak i w sposobie, w jaki dzikie zwierzęta zaczęły traktować duże ludzkie skupiska.

Polityka 7.2020 (3248) z dnia 11.02.2020; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Fauna idzie w miasto"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chwiejne dzieciństwo. Nastolatki coraz wcześniej sięgają po alkohol

Nastolatki piją. Pierwszy raz po alkohol sięgają w wieku 12–13 lat. Kiedy mają 15–18, były już co najmniej raz pijane.

Katarzyna Kaczorowska
05.09.2021