Nauka

Pożytki z szaleństwa

Gdy mózg odmawia posłuszeństwa

„Badaniom kory mózgowej i jej roli w chorobach psychicznych poświęciłam prawie całą zawodową karierę.” „Badaniom kory mózgowej i jej roli w chorobach psychicznych poświęciłam prawie całą zawodową karierę.” Getty Images
Jak czuje się ktoś, kto zawodowo bada ludzki mózg, a jego własny odmawia posłuszeństwa? Wie to dr Barbara K. Lipska, autorka książki „Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił”.
Dr Barbara K. Lipskamateriały prasowe Dr Barbara K. Lipska

MARCIN ZWIERZCHOWSKI: – W 2015 r. w pani mózgu wykryto guzy. Mówi pani, że w wyniku ich rozwoju oraz stosowanej terapii straciła rozum. Jak mamy to rozumieć?
BARBARA K. LIPSKA: – Pod wpływem immunoterapii, na którą zareagowałam wyjątkowo silnie, doszło do stanu zapalnego oraz obrzęku w mózgu. Objął on całą przednią część kory mózgowej i – dosłownie – oszalałam. Straciłam umiejętności logicznego myślenia i oceny sytuacji, pamięć i możliwość wyrażania emocji.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pożytki z szaleństwa"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020