Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Wirus na diecie paleo

O odporności naszych przodków

Na paleolitycznych malowidłach naskalnych najczęstszym motywem są zwierzęta, na które ludzie polowali i które czcili, a z czasem niektóre zaczęli hodować. Na paleolitycznych malowidłach naskalnych najczęstszym motywem są zwierzęta, na które ludzie polowali i które czcili, a z czasem niektóre zaczęli hodować. Frédéric Soltan/Corbis / Getty Images
Udomowienie zwierząt sprawiło, że przed tysiącami lat rolnik był bardziej narażony na choroby odzwierzęce niż myśliwy. Co nie znaczy, że i ten drugi żył długo i zdrowo.
Praca na roli w XV w. – miniatura z manuskryptu z Biblioteca Riccardiana.Giancarlo Costa/Bridgeman Images/Photo Power Praca na roli w XV w. – miniatura z manuskryptu z Biblioteca Riccardiana.

Mit złotego wieku, gdy człowiek żył długo w szczęściu i zdrowiu w zgodzie z naturą i bogami, jest obecny w niemal wszystkich religiach świata. U chrześcijan ma postać raju, z którego wypędził człowieka grzech Ewy. Według niektórych symbolicznym zerwaniem jabłka z drzewa poznania było przejście z gospodarki łowiecko-zbierackiej na wytwórczą. Dowodem jest długość życia: wygląda na to, że na początku neolitu kondycja fizyczna ludzi spadła i zaczęli żyć krócej.

Kto stracił na rolnictwie

Z analiz porównawczych współcześnie żyjących łowców-zbieraczy z rolnikami wynika, że ci ostatni muszą pracować więcej, a w społecznościach kopieniaczych większość nowych obowiązków związanych z uprawą roli przejęły kobiety.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Nauka i cywilizacja; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirus na diecie paleo"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022