Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Gorzki cukier

Uwaga na cukier!

Jeśli u dziecka, które w ostatnim czasie miało wzmożone pragnienie i często oddawało mocz, pojawiają się wymioty i bóle brzucha – trzeba jak najszybciej oznaczyć mu stężenie glukozy Jeśli u dziecka, które w ostatnim czasie miało wzmożone pragnienie i często oddawało mocz, pojawiają się wymioty i bóle brzucha – trzeba jak najszybciej oznaczyć mu stężenie glukozy Getty Images
Wakacje to dobra okazja, by uważniej przyjrzeć się swoim dzieciom i bez pomocy lekarzy wykryć objawy choroby, które na co dzień łatwo zlekceważyć.
Choć dzieci z cukrzycą są nad wyraz samodzielne i szybko się uczą, młodsze trzeba nadzorować, czy niczego nie pomylą.merzavka/PantherMedia Choć dzieci z cukrzycą są nad wyraz samodzielne i szybko się uczą, młodsze trzeba nadzorować, czy niczego nie pomylą.

Pierwszy pacjent, który otrzymał zastrzyk insuliny, znacząco różnił się wiekiem i wyglądem od osób, jakie w powszechnym mniemaniu najczęściej zapadają na cukrzycę. Miał tylko 14 lat i nie był otyły. Przed przyjęciem do szpitala w Toronto w styczniu 1922 r. leczono go tak, jak wówczas potrafiono najlepiej – dietą głodową, która miała łagodzić objawy wywołane podwyższonym poziomem cukru we krwi. Chłopak był jednak w stanie skrajnego wycieńczenia i ponieważ groziła mu śpiączka z powodu kwasicy, przyspieszyło to decyzję o podaniu insuliny, testowanej już wtedy na zwierzętach.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorzki cukier"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022