Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Gorzki cukier

Uwaga na cukier!

Jeśli u dziecka, które w ostatnim czasie miało wzmożone pragnienie i często oddawało mocz, pojawiają się wymioty i bóle brzucha – trzeba jak najszybciej oznaczyć mu stężenie glukozy Jeśli u dziecka, które w ostatnim czasie miało wzmożone pragnienie i często oddawało mocz, pojawiają się wymioty i bóle brzucha – trzeba jak najszybciej oznaczyć mu stężenie glukozy Getty Images
Wakacje to dobra okazja, by uważniej przyjrzeć się swoim dzieciom i bez pomocy lekarzy wykryć objawy choroby, które na co dzień łatwo zlekceważyć.
Choć dzieci z cukrzycą są nad wyraz samodzielne i szybko się uczą, młodsze trzeba nadzorować, czy niczego nie pomylą.merzavka/PantherMedia Choć dzieci z cukrzycą są nad wyraz samodzielne i szybko się uczą, młodsze trzeba nadzorować, czy niczego nie pomylą.

Pierwszy pacjent, który otrzymał zastrzyk insuliny, znacząco różnił się wiekiem i wyglądem od osób, jakie w powszechnym mniemaniu najczęściej zapadają na cukrzycę. Miał tylko 14 lat i nie był otyły. Przed przyjęciem do szpitala w Toronto w styczniu 1922 r. leczono go tak, jak wówczas potrafiono najlepiej – dietą głodową, która miała łagodzić objawy wywołane podwyższonym poziomem cukru we krwi. Chłopak był jednak w stanie skrajnego wycieńczenia i ponieważ groziła mu śpiączka z powodu kwasicy, przyspieszyło to decyzję o podaniu insuliny, testowanej już wtedy na zwierzętach.

Minęło prawie 100 lat od tamtego pionierskiego zabiegu (zresztą niezbyt udanego: zanieczyszczony ekstrakt, jaki otrzymał Leonard Thompson, niewiele mu pomógł; dopiero drugi zastrzyk z czystszą formą insuliny, wykonany 13 dni później, przyniósł oczekiwane efekty), a mimo to nadal wiele dzieci i nastolatków trafia do szpitali w Polsce z objawami zaawansowanej kwasicy ketonowej.

– Świadczy to o bardzo późnym stadium cukrzycy, która nie została w porę rozpoznana – stanowczo stwierdza prof. Agnieszka Szypowska, kierująca Zespołem Diabetologicznym w Klinice Pediatrii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie. Jak to możliwe, że w XXI w. ta jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych nadal zbiera ofiary?

Agresywny atak na trzustkę

12-letnia Dominika sama odkryła, że może mieć cukrzycę. – Nam z mężem nie przyszło to do głowy – wspomina zdarzenie sprzed lat jej mama Monika Zamarlik. – Nie rozróżnialiśmy cukrzycy typu 1 od 2, nie znaliśmy nikogo z podobnie chorym dzieckiem. Czuliśmy się osamotnieni i nie wiedzieliśmy, co robić.

Pielęgniarka, do której trafili, dwukrotnie mierzyła jej cukier, nie mogąc uwierzyć, że chociaż jest szczupła, to może mieć przekroczone normy.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorzki cukier"
Reklama