Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Podkopany wizerunek

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Prof. Andrzej Niwiński od niemal 30 lat poszukuje grobu królewskiego w skale nad świątynią Totmesa III w Deri el-Bahari (kadr z filmu „A co jeśli nic?”, poświęconego polskiemu archeologowi). Prof. Andrzej Niwiński od niemal 30 lat poszukuje grobu królewskiego w skale nad świątynią Totmesa III w Deri el-Bahari (kadr z filmu „A co jeśli nic?”, poświęconego polskiemu archeologowi). Filip Drożdż
Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.
Archeolog zmyślony, czyli Harrison Ford w roli Indiany Jonesa.materiały prasowe Archeolog zmyślony, czyli Harrison Ford w roli Indiany Jonesa.

Na początku lat 90. wśród studentów Wydziału Archeologii Śródziemnomorskiej UW krążyła plotka, jakoby jakiś maturzysta pytał, czy poza egzaminem wstępnym na studia z polskiego, historii i geografii jest też sprawdzian sprawności fizycznej. Śmialiśmy się, że musiał naoglądać się filmów Spielberga i miał nadzieję nadrobić braki w wiedzy strzelaniem z bata. „Poszukiwacze zaginionej arki” (1981), „Świątynia zagłady” (1984) i „Ostatnia krucjata” (1989) były w modzie i sprawiły, że młodym ludziom zamarzyły się przygody i odkrywanie skarbów.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Podkopany wizerunek"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >